Choć samo pojęcie bakterii kojarzy się dość negatywnie, to ich obecność w ludzkim organizmie bywa czasami niezwykle pożądana. Pewne ich szczepy korzystnie bowiem wpływają na błonę śluzową pochwy, hamując namnażanie się chorobotwórczych drobnoustrojów i dbając w odpowiedni poziom kwasowości w strefie intymnej. Skutecznym sprzymierzeńcem w walce ze złymi patogenami są globulki propolisowe.
Równowaga mikrobiologiczna a infekcje intymne
Kiedy dojdzie do zachwiania równowagi flory bakteryjnej, wówczas znacząco wzrasta ryzyko pojawienia się infekcji intymnych. Dzieje się tak, ponieważ w pochwie nie występuje odpowiednia ilość bakterii kwasu mlekowego, aby skutecznie zwalczać patogeny. Równowagę tę zaburzają także takie działania jak palenie papierosów, doustne lub dopochwowe przyjmowanie antybiotyków przez dłuższy czas, antykoncepcja hormonalna, ubieranie zbyt ciasnej, wykonanej ze sztucznych materiałów bielizny lub spodni, używanie perfumowanych kosmetyków do higieny intymnej, a także niezdrowy sposób odżywiania, bogaty w cukry proste, mięso i kurze białko. Ryzyko infekcji intymnych wzrasta też w okresie menopauzy z powodu obniżenia poziomu estrogenów, ciąży i karmienia piersią, długotrwałego stresu czy w związku ze współżyciem z dużą liczbą partnerów seksualnych. Warto też ograniczyć częstotliwość wizyt na basenie czy w jacuzzi, zrezygnować z myjek i gąbek oraz używać osobnego ręcznika do okolic intymnych. Szczególną ostrożność należy również zachować w toaletach publicznych.
Jakie są typowe objawy zakażenia bakteryjnego i grzybiczego?
Do zakażenia wywołanego bakteriami dochodzi najczęściej na skutek zaburzenia naturalnej równowagi mikrobiologicznej pochwy. Szczep bakterii Lactobacillus zapewnia właściwy, kwaśny poziom pH. Gdy ich ilość zostaje ograniczona, środowisko pochwy zmienia się i staje się podatne na negatywne działanie patogenów. Ryzyko wystąpienia takiego stanu wzrasta, gdy organizm kobiety znajduje się w ogólnym osłabieniu, podczas menstruacji lub w trakcie ciąży, kiedy dochodzi do zaburzeń hormonalnych. Pojawiają się wówczas upławy w kolorze żółtym, brązowym lub różowym. Towarzyszy im nieprzyjemny, rybi zapach. Kolejnym objawem jest uporczywy świąd, zaczerwienienie, ból przy oddawaniu moczu lub w trakcie stosunku. Konieczna jest tutaj wizyta u ginekologa i podjęcie odpowiedniego leczenia, np. stosując globulki propolisowe. Natomiast zakażenie grzybicze wiążą się z zasiedleniem błon śluzowych przez chorobotwórcze drobnoustroje. Pojawia się uporczywe swędzenie, pieczenie, silny ból i zaczerwienienie okolic intymnych. Charakterystycznym objawem są białe upławy o bardzo nieprzyjemnym zapachu i konsystencji twarogu.
Jak odbudować naturalną florę bakteryjną?
Odbudowa wyniszczonej flory bakteryjnej trwa stosunkowo krótko, jednak konieczne jest systematyczne dostarczanie odpowiedniej ilości pożytecznych bakterii kwasu mlekowego do organizmu. W tym celu stosuje się globulki dopochwowe, posiadające taki skład, który we właściwy sposób przywróci naturalne pH okolic intymnych, zniweluje uporczywe swędzenia, ból i zaczerwienienie. Specjalistyczne preparaty medyczne wspomogą regeneracyjne procesy i zwiększą ochronę błon śluzowych. Terapia trwa najczęściej tydzień, choć już po kilku dniach kobieta odczuwa coraz większy komfort i poprawę samopoczucia. Należy również pamiętać o odpowiedniej profilaktyce infekcji intymnych i stosowaniu się do zasad prawidłowej higieny pochwy, używając kosmetyków nieperfumowanych i bezpiecznych dla utrzymania kwasowego pH. Często w wyniku błędnej pielęgnacji dochodzi do naruszenia naturalnej bariery ochronnej i przedostawania się bakterii lub grzybów. Warto nosić luźną, bawełnianą bieliznę i częściej zakładać spódnice oraz sukienki. Również używanie gąbek bądź myjek nie jest najlepszym pomysłem, gdyż są one siedliskiem szkodliwych patogenów. Ponadto, zaleca się, aby posiadać osobny ręcznik do strefy intymnej, a podczas menstruacji zrezygnować z tamponów, które wysuszają pochwę.