Materiały odgrywają bardzo ważną rolę w masowej produkcji ubrań oraz u osób, które we własnym zakresie przygotowują stroje dla siebie oraz bliskich. Właśnie z tego względu należy wiedzieć jakie produkty można spotkać na dzisiejszym rynku oraz jakie mają cechy charakterystyczne.

Co to jest dzianina?

Przed rozpoczęciem przygody z szyciem trzeba się zapoznać z najważniejszymi pojęciami. Surowiec to pierwszy z nich. Oznacza tworzywo, które służy do wykonania tkaniny. Wśród najbardziej popularnych surowców wymienia się len, konopie oraz bawełnę. Każdy z nich wymaga innego sprzętu, dlatego w dzisiejszych czasach powstaje wiele szwalni zajmujących się produkcją tylko jednego rodzaju surowca.  Kolejne pojęcie to materiały, wśród których wymienia się tkaniny oraz dzianiny. Ta klasyfikacja jest uwarunkowana metodą pozyskiwania materiału. Tkanina powstaje przy pomocy dwóch układów nitek, czyli osnowy i wątku. Układa się je w splot, dzięki czemu jest zdecydowanie mniej elastyczna niż inne materiały. Jednak przypisuje się jej sporą elegancję, co różni ją od dzianiny jersey. Służy do produkcji koszul i marynarek.

Dzianiny powstają przy pomocy jednej nitki, czyli proces produkcji przypomina robienie na drutach. Nitka musi stworzyć oczka, które z kolei generują prostopadłe rzędy łączące się ze sobą. Ten materiał służy przede wszystkim do tworzenia wygodnych oraz rozciągliwych ubrań, które kochają nie tylko marki, ale także i użytkownicy. „Dresówka” to rodzaj dzianiny, który cieszy się największą popularnością.

Dresówka a dzianiny jersey

Dzianina dresowa otrzymała potoczną nazwę „dresówka” i z roku na rok staje się coraz popularniejszą dzianiną. To idealne rozwiązanie w trakcie przygotowywania grubszych ubrań, czyli modeli idealnych na jesień oraz zimę. Oprócz tego dzianina dresowa jest bardzo wygodna, stąd wybierana jest przez użytkowników po jednym dotknięciu. Wśród cech charakterystycznych należy wspomnieć o jednej gładkiej stronie, a  druga kończy się niewielką pętelką. Należy mieć na uwadze delikatność, dzięki czemu ubrania wykonane z tego materiału są idealne dla osób z wrażliwą skórą, dzieci oraz wszystkich, którzy cenią materiały dobrej jakości. Doceniają go dorośli użytkownicy, a dzieci z kolei wskazują przede wszystkim na jego miękkość. To dzianiny używane przede wszystkim w trakcie produkcji bluz, dresów, czapek, idealnie sprawdzą się również w przypadku kominów.

Dzianiny jersey to materiał delikatny, który jednak znacznie różni się od „dresówki”. Wśród cech charakterystycznych wymienia się lekkość i elastyczność. Cienki materiał idealnie nadaje się dla ubranek noszonych w trakcie cieplejszych miesięcy, czyli wiosną i latem. Skąd się biorą omawiane różnice? Są one uwarunkowane gramaturą. Chodzi o lżejszą oraz cieńszą dzianinę, dzięki czemu używa się jej zdecydowanie łatwiej niż innych rodzajów. Cenią ją więc szwaczki oraz projektanci ubiorów, którym zależy nie tylko na jakości, ale również doskonałym wyglądzie ubrań. Dzianiny jersey nadają się idealnie do uszycia spódnic, sukienek oraz spodenek. Wykonuje się z nich bardzo wiele T-shirtów oraz koszulek. Inne zastosowanie to delikatne podszewki, które wykorzystuje się w różnych rodzajach strojów. Warto mieć na uwadze, że dzianiny jersey delikatnie rolują się na brzegach, ale mimo wszystko nie powinno to wpływać na jakość materiału oraz jego użytkowanie.