Kuchnia to pomieszczenie, w którym spędzamy sporą część dnia. Nasze nogi kierują nas tam tuż po przebudzeniu, żeby nastawić wodę na kawę. Z tego względu pomieszczenie powinno być właściwe zaaranżowane. Lampy sufitowe do kuchni, odpowiednia wysokość blatów, co jeszcze ma znaczenie?

Jak przeprowadzić remont funkcjonalnej kuchni – podział na strefy

Ergonomia w kuchni wpływa na komfort mieszania oraz używania sprzętów. Chodzi przede wszystkim o właściwe ustawienie mebli, zamocowaniem blatów na odpowiedniej wysokości oraz wybór szafek i zlewu o optymalnej głębokości. Dużą rolę odgrywają też lampy sufitowe do kuchni – dzięki nim oświetlisz konkretne strefy i nadasz pomieszczeniu klimatu.

Remont kuchni należy zacząć od podziału na 5 stref. Ich lokalizacja powinna odbywać się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, dzięki czemu przygotowanie posiłków będzie o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze. Unikniesz obijania się, niepotrzebnego chodzenia, zminimalizujesz schylanie oraz podnoszenie rąk.

Pierwsza strefa zapasów ma znaleźć się jak najbliżej wejścia, dzięki czemu nie będziesz musieć chodzić z ciężkimi zakupami. W tej części znajduje się lodówka, zamrażarki i szafki na suche produkty.

Strefa przechowywania, w której umieścisz naczynia, sztućce, talerze i niewielkie sprzęty AGD powinna znajdywać się po prawej stronie pierwszej strefy. Na wygodę wpłyną szuflady zamiast niskich półek oraz podnośniki klapowe zamiast klasycznych drzwi.

Jeszcze bardziej w prawo ma znaleźć się strefa zmywania oraz kosz na śmieci. Koniecznie postaraj się o zmywarkę, gdyż oszczędzi Twój czas i zmniejszy rachunki za wodę.

Strefa przygotowania posiłków może składać się z blatów albo wyspy. Wybierz nie tylko odpowiednią szerokość blatów, ale także umocuje je na komfortowej wysokości. Koniecznie powieś lampy sufitowe do kuchni oraz półki na akcesoria kuchenne.

W strefie gotowania powinna znaleźć się kuchenka, piekarnik oraz mikrofalówka – wszystkie blisko siebie, a nad nimi koniecznie dobrej jakości okap.

Oświetlenie w funkcjonalnej kuchni

Lampy sufitowe do kuchni, która ma być nie tylko atrakcyjna, ale przede wszystkim funkcjonalna powinno znaleźć się kilka źródeł światła. W takiej sytuacji zapewniony zostaje komfort w trakcie przygotowywania oraz spożywania posiłków, oraz atrakcyjny wygląd. Jednak główne światło to nie wszystko i musisz pamiętać o właściwym podświetleniu blatów roboczych. Dodatkowe światło zainstaluj na spodzie szafek, dzięki czemu wszystko będziesz dobrze widzieć i jednocześnie unikniesz nadmiernego obciążania wzroku. Doskonale prezentują się punktowe lampki halogenowe. Z kolei lampy sufitowe do kuchni, które powiesisz nad stołem jadalnym, powinny mieć duże i odsłonięte klosze, dzięki czemu światło jest intensywne, ale nie oślepia osób siedzących w części jadalnej.