Biwak pod namiotem to ciekawa forma noclegu, ale też wymagająca. Trzeba być przygotowanym na wiele sytuacji.

Przede wszystkim namiot nie chroni nas przed wszelkimi wpływami otoczenia w stopniu w jakim zapewniają to ściany. W pały jest więc gorąco, gdy temperatura spada możemy natomiast zmarznąć. W związku z tym w pierwszej kolejności powinniśmy zabezpieczyć się przed zmarznięciem. Nieodzownym elementem namiotowych biwaków jest śpiwór. Warto zdecydować się na droższe modele, które zapewniają lepszy komfort cieplny. Od chłodu docierającego z gruntu skutecznie odizoluje nas karimata. Im grubsza, tym lepsza. Solidna karimata w znacznym stopniu zniweluje też wszelkie nierówności, co uczyni nasz sen bardziej komfortowym.

Nocowanie pod namiotem wiąże się też z brakiem elektryczności. Warto więc zaopatrzyć się w lampkę. Wystarczy niewielka, ważne jednak, by była zasilana bateriami, a więc nie wymagała dostępu do gniazdka. Sprawdzą się też wszelkiego rodzaju latarki. Warte uwagi są czołówki, które pozostawiają nam wolne ręce.

Warto zabrać też ze sobą worki foliowe. Najlepsze są worki strunowe, ale sprawdzą się również zwykłe woreczki foliowe. Pakujemy w nie wszystkie ważniejsze przedmioty, zwłaszcza pieniądze i dokumenty. Nie każdy namiot poradzi sobie z solidną ulewą, stąd lepiej być przygotowanym na jego przemoknięcie.

Wyposażenie każdego namiotowego biwakowicza będzie się nieco różnić. Jest zwykle wypracowywane latami. Ale zestaw podany powyżej powinien sprawdzić się w każdej, nawet trudnej sytuacji.