Wakacje 2021 zbliżają się wielkimi krokami i wszystko wskazuje na to, że pomimo sytuacji pandemicznej możemy je powoli zacząć planować. Porównujemy wypoczynek w hotelu do gospodarstwa agroturystycznego. Czym się różnią te opcje i którą wybrać?

Ręcznik plażowy, duże menu, kompleksowość – zalety hotelu

Hotel to z zasady miejsce bardziej luksusowe i dające większy komfort wypoczynku pod wieloma aspektami. Na terenie obiektu często możemy iść do hotelowej restauracji, w której mamy spory wybór dań, lub skorzystać z oferty strefy SPA. Nawet jeżeli hotel nie posiada własnych basenów lub dostępu do plaży, to o ile tylko miejsce znajduje się nad wodą, możemy liczyć, że oprócz ręczników w łazience będzie też ręcznik plażowy dla każdej z osób. Niektórzy mogą również wybierać hotel ze względu na lokalizację. Takie obiekty znajdują się zwykle w centrach miast lub miejscach atrakcyjnych turystycznie, a jeżeli są od nich oddalone, to zapewniona jest bardzo dobra komunikacja publiczna.

Sielskość, gościnność, elastyczność – zalety agroturystyki

Decydując się na wypoczynek w gospodarstwie agroturystycznym możemy za to liczyć na piękne widoki, lepszy dostęp do lokalnej kultury i tradycji, mniejszy konsumpcjonizm i bliższą, wręcz osobistą relację z gospodarzami. Takie miejsca, choć nie kipią hotelowym luksusem, to pozwalają się poczuć jak w domu i odetchnąć. Agroturystykę zwykle prowadzą ludzie z sercem na dłoni, którzy kochają naturę i swoją okolice. Choć oficjalnie zapłacisz za miejsce noclegowe, to często możesz liczyć na dużo więcej – nie z obowiązku, a ze zwykłej, ludzkiej uprzejmości.

Bon ton, koszty i konsumpcjonizm – wady hotelu

Hotele choć wygodne i preferowane przez niektórych, dla innych będą miały więcej wad niż zalet. Pierwszą z nich często będą koszta. Nocleg w agroturystyce potrafi być kilkukrotnie tańszy. Część hoteli aż kipi luksusem i elegancją przez co niektórzy mogą czuć się nienaturalnie i mieć problem z wyluzowaniem się. Do tego hotele nastawione są na turystę, który lubi standardy, ale niekoniecznie chce dotykać lokalnej kultury i tradycji, więc ciężko może być Ci poczuć prawdziwy klimat miejsca.

Mniej wygód, wszędzie daleko – wady agroturystyki

Gospodarstwa agroturystyczne zwykle mają pokoje gorzej wyposażone niż hotele, więc zwyczajnie musisz zabrać ze sobą więcej bagażu. Najlepiej po prostu dopytać, czy będzie dostępne i czy ewentualnie możesz prosić o dodatkowy ręcznik plażowy, suszarkę do włosów, czy cokolwiek innego z czego wiesz, że będziesz korzystać. Kolejną wadą dla osób lubiących centra turystyczne będzie lokalizacja. Choć okolica jest piękna, to wszędzie może być daleko, a komunikacja publiczna może nie być wystarczająca.