Uszkodzenie ciała w wyniku wypadku, choroba, a nawet podeszły wiek mogą stać się przyczyną problemów z poruszaniem się. W takich sytuacjach przede wszystkim należy zadbać o komfort, wygodę oraz bezpieczeństwo użytkownika łazienki. Wanna dla seniora oraz najróżniejsze akcesoria specjalistyczne sprawiają, iż kąpiel staje się bezpieczną przyjemnością, a nie potencjalnym zagrożeniem. Jak powinna wyglądać idealna łazienka dla osób starszych bądź niepełnosprawnych?

Komfortowa łazienka – miejsce wygody i relaksu

Wielkim szczęściem jest to, że żyjemy w takich czasach, w których nasze potrzeby mogą być i są zaspakajane w różnych strefach życia bez większego wysiłku. Nie jest konieczne zastanawianie się oraz poszukiwanie rozwiązań, ponieważ są one w większości ogólnodostępne. Takie udogodnienia jak na przykład wanna dla seniora, oferują nam także producenci wyposażenia oraz armatury łazienkowej. Posiadają oni w swojej ofercie najróżniejsze produkty, które są niezbędne do zaspakajania potrzeb każdego. To właśnie dzięki temu, urządzenie łazienki staje się łatwe, a nawet dla najbardziej wymagających osób.

Antypoślizgowa strefa kąpieli, montaż siedziska prysznicowego, lustra uchylne czy odpowiednia bateria dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową – to tylko część udogodnień, o których należy pamiętać w pomieszczeniu do kąpieli.

Jednym z ważniejszych urządzeń w łazience jest prysznic lub wanna. W trakcie jego wyboru należy zwrócić uwagę na to, aby gwarantował on bezproblemowe wejście i wyjście.

Łazienka dla seniora – kilka niezbędnych wskazówek

Obecny rynek oferuje szeroki wybór wygodnych siedzisk, które zawierają w zestawie specjalne uchwyty, mające na celu ułatwić sprawne przesiadanie z wózka. To również bardzo komfortowe rozwiązanie dla osób starszych. W łazience dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową najlepiej zrezygnować z szafek podumywalkowych – jednak sama umywalka stanowi niezbędny element w tym pomieszczeniu, dlatego należy zastosować taką, której spód będzie znajdował się powyżej kolan osoby siedzącej na wózku, minimum 70 cm. Aby była ona wygodna podczas korzystania z niej, jej szerokość powinna wynosić mniej więcej 60-70 cm. Nie może zabraknąć uchwytów uchylnych. Zamontowane pomogą z łatwością skorzystać też z WC. Należy również zachować odpowiednią odległość od miski do ściany, a także jej wysokości.

W trakcie urządzania łazienki dla seniora lub osób niepełnosprawnych powinno się wziąć pod uwagę to, iż nie zawsze jest możliwość być w pobliżu, aby udzielić pomocy, dlatego tak istotne jest wyposażenie jej w specjalistyczne urządzenia. Ułatwia to samodzielne i bezpieczne korzystanie z niej osobą, które nie są całkowicie sprawne.

Wanna dla seniora

Głównym wyzwaniem podczas projektowania łazienki dla osoby starszej jest właściwe zastosowanie rozwiązań, które pozwolą osobie nawet z dużymi problemami motorycznymi skorzystać z niej samodzielnie z zachowaniem należytej intymności. Wanna dla seniora z drzwiami jest doskonałym rozwiązaniem tego problemu. Gwarantuje ona wygodę oraz komfort podczas codziennej pielęgnacji. Dzięki szczelnym i wygodnym drzwiczkom zamontowanym na bocznej ścianie wanna dla seniora pozwala w łatwy sposób na wyjście i wejście, umożliwiając tym samym, samodzielną kąpiel osobom starszym bądź z problemami motorycznymi. Wanna dla seniora zazwyczaj posiada wyjmowane siedzisko, które zwiększa bezpieczeństwo oraz wygodę użytkowania. Najwyższej jakości akryl, z którego została wykonana, szybko się nagrzewa podczas kąpieli oraz utrzymuje właściwą temperaturę wody, umożliwiając tym samym długą i ekonomiczną kąpiel. Wanna dla seniora i osoby niepełnosprawnej jest tak wyprofilowana, aby każdy użytkownik czuł relaks i maksymalny komfort.