Spacerując po głównych ulicach największych i najszybciej rozwijających się polskich miast na każdym kroku natknąć się można na kancelarie prawnicze, a więc wyspecjalizowane instytucje zatrudniające profesjonalnych prawników: adwokatów i radców prawnych. Młodzi przedstawiciele tej profesji często zastanawiają się w jaki sposób mają przebić się przez taki ogrom konkurencyjnych firm z większymi tradycjami i bardziej rozbudowanym doświadczeniem. Jak zbudować własny sukces w branży prawniczej?
Klucz do sukcesu: specjalizacja!
Dzisiejsi zleceniodawcy usług prawniczych w gąszczu możliwości poszukują takich jurystów, którzy jak najdokładniej specjalizują się w wybranej wąskiej specjalizacji. Prawo jest bowiem coraz bardziej skomplikowane, również dzięki przynależności Polski w Unii Europejskiej. Warto więc wybrać takiego człowieka, który ma w małym paluszku niewielkie fragmenty polskiego systemu prawnego, jednak właśnie takie, jakich właśnie klientowi potrzeba. Jest to niezaprzeczalna szansa dla młodych prawników: obrać sobie jasny kierunek i podążać nim, budując wyspecjalizowaną kancelarię np. w prawie medycznym czy prawie budowlanym. Jest się wówczas w stanie przyciągnąć nietuzinkowych klientów, a nawet „załapać” się na lukratywne zlecenie stałe.
Praktyki w czasie studiów: niezbędne doświadczenie
Ważnym aspektem w kontekście budowania w przyszłości prawniczej kariery jest oczywiście odbywanie w czasie studiów praktyk w kancelariach. Wielu prawników poszukuje do pomocy studentów, którzy będą wykonywać proste prace biurowe czy parzyć popularną kawę. Niemniej, każdy wielki adwokat czy radca prawny zaczynał od tego typu zajęć i paradoksalnie tego typu doświadczenia dają w przyszłości trochę możliwości. Należy do nich szansa na zdobycie praktycznej wiedzy prawniczej, na którą wyjątkowo chętnie będzie patrzył przyszły pracodawca, z nią łatwiej będzie uruchomić własny biznes. Studia prawnicze dają mało możliwości na praktyczne ćwiczenia umiejętności: tego typu rzeczy należy robić na własną rękę.