Niemowlęta nie potrafią mówić, z rodzicami lub opiekunami komunikują się więc płacząc. Przyczyn płaczu niemowlaka jest wiele, nie wszystkie z nich są powodem do niepokoju. Maluch może płakać nie tylko wtedy, gdy jest głodny, z powodu kolki lub gdy chce na ręce. Znając przyczyny płaczu niemowlaka, łatwiej go uspokoisz.

Dlaczego niemowlę płacze?

Głód jest jedną z najczęstszych przyczyn płaczu dziecka, szczególnie w jego pierwszych miesiącach życia. Wystarczy więc, że podasz maluchowi pierś lub butelkę, aby płacz ustał. W pierwszym okresie po przyjściu na świat częstym powodem płaczu jest także kolka, na którą niestety nie ma lekarstwa. O tym, że Twoje dziecko cierpi z tego powodu świadczyć mogą takie objawy, jak wzdęty brzuszek, podkurczanie nóżek, naprężanie ciałka. Maluch może być płaczliwy także wtedy, gdy występują u niego inne dolegliwości – gdy płacz jest bardzo intensywny, dziecko ciężko oddycha, zgłoś się z nim jak najszybciej do lekarza. Wyjątkowo często przyczyną płaczu jest mokra pielucha – sprawdź więc, czy nie wymaga ona zmiany.

 Kocyk dla niemowlaka – jak szybko ukoić płaczącego malucha?

Sposobów na uspokojenie płaczącego niemowlaka jest wiele, z pewnością więc znajdziesz ten, który w Waszym przypadku sprawdzi się najlepiej. Aby uspokoić dziecko, możesz spróbować ruchu – kołysz malucha w kołysce, wózku, chuście lub w ramionach. Bardzo przyda Ci się specjalny, miękki i miły w dotyku kocyk dla niemowlaka. Bujanie to ruch znany każdemu dziecku jeszcze z okresu życia płodowego, dlatego właśnie działa on uspokajająco. W uspokajaniu malucha pomocny może okazać się też delikatny masaż – sprawdzi się szczególnie wtedy, gdy przyczyną płaczu jest kolka. Odrobiny miłości potrzebuje każdy, także niemowlę – może Twoje dziecko płacze, bo chce się do Ciebie po prostu przytulić? Dlatego też wyjmij je z kołyski czy łóżeczka i przytul. Możesz też zawinąć go ciasno w powijaki z kocyka. Kocyk dla niemowlaka złóż na pół, połóż na nim dziecko tak, aby jego szyja znajdowała się nad zagięciem, następnie przykryj je jednym bokiem kocyka, zawijając go pod plecki, tak samo postępuj z drugą połową. Na koniec brzegi kocyka podwiń pod nóżki maluszka. Większość ciasno owiniętych maluchów uspokaja się dość szybko, przypomina im się bowiem czas spędzany w brzuchu mamy – kocyk dla niemowlaka jest więc niezastąpiony. Możesz też zaśpiewać dziecku kołysankę. Maluch może uspokoić się na spacerze – ruch wózka sprawi, że szybko zaśnie. Wychodząc na spacer, zabierz ze sobą lekki kocyk dla niemowlaka – przyda się nawet latem, gdy nagle się ochłodzi.