Jak walczyć z ciemieniuchą u noworodka?

Jak walczyć z ciemieniuchą u noworodka?

Ciemieniucha to charakterystyczne żółte łuski pojawiające się na skórze niemowlaków. Mimo, że wyglądają groźnie, są wyłącznie problemem natury estetycznej. Jak powstaje ta żółta skorupka? Jakie są sposoby na ciemieniuchę ?

Ciemieniucha nie jest związana z brakiem odpowiedniej higieny. Najprawdopodobniej przyczyną są hormony matki, które krążą we krwi dziecka. Specjaliści podejrzewają także, że winne mogą być niedojrzałe gruczoły łojowe, które produkują zbyt duże ilości łoju. Niezależnie od przyczyn powstania, w większości przypadków walka z ciemieniuchą nie jest trudna.

Metod na to, jak wyleczyć ciemieniuchę jest wiele (tutaj), na początek warto jednak zacząć od tych najprostszych. Po zaobserwowaniu objawów zwracajmy uwagę, aby myć główkę dziecka codziennie. Przed kąpielą warto nasmarować skórę oliwką, a po kilkunastu minutach wyczesać natłuszczone łuski miękką szczotką. Nie wolno w żadnym przypadku trzeć skóry lub zrywać skorupki na siłę. Takie postępowanie pogorszy stan skóry i nasili objawy. Nigdy nie myjmy główki dziecka zbyt ciepłą wodą, co mogłoby zwiększyć aktywność gruczołów łojowych. Po myciu pamiętajmy o nawilżeniu skóry.

W przypadku, gdy skorupka jest wyjątkowo twarda, dobrym pomysłem może być nacieranie skóry oliwką lub wazeliną i nałożenie bawełnianej czapeczki na całą noc. Ciemieniucha powinna dobrze się natłuścić, dzięki czemu następnego dnia możliwe będzie wyczesanie łusek. Zabieg można powtórzyć kilkukrotnie, jednak trzeba być delikatnym – absolutnie nie można zdrapywać skorupki.

W bardziej zaawansowanych przypadkach, gdy domowe metody nie działają, konieczne może być sięgnięcie po preparaty apteczne. Specjalistyczne kosmetyki i leki zawierają często naturalne wyciągi roślinne zmniejszające aktywność gruczołów łojowych i przywracające skórze równowagę.

Czasami konieczna może być wizyta u lekarza. W rzadkich przypadkach ciemieniucha nie schodzi zbyt długo, objawy nasilają się, a zmiany rozprzestrzeniają się na inne części ciała. Dobrze dobrany preparat powinien szybko poprawić stan skóry.

You may also like...