Camperowicze, którzy wybierają się w trasę zimą, dobrze wiedzą, jak należy przysposobić pojazd do drogi. Jeśli zamierzasz zrobić to pierwszy raz i nie wiesz (lub niezupełnie) co ze sobą zabrać, w tym artykule podpowiadamy, z jakich akcesoriów warto skorzystać.

Zanim wyjedziesz w drogę, sprawdź koniecznie!

Wiadomo, że przed wyruszeniem w podróż kamperem zimą konieczne jest sprawdzenie pojazdu pod kątem technicznym. Układ jezdny, stan hamulców, ciśnienie w oponach i ich bieżnik, światła, instalacja elektryczna oraz stan podpórek kampera to podstawowe elementy do sprawdzenia.

Oprócz tego sprawdź koniecznie instalację gazową i pamiętaj, że zimą znacznie szybciej ubywa gazu. Szczelność zaworów i węży oraz stan reduktora gazu to kolejne ważne elementy do sprawdzenia. Musisz wiedzieć, że zimą bardziej opłacalne jest stosowanie gazu propanu niż butanu. Twoja instalacja gazowa poradzi sobie wtedy nawet przy bardzo niskich temperaturach. Urządzenia będą pracowały bez żadnych problemów i awarii.

Kolejna ważna czynność, którą musisz wykonać, to sprawdzenie, czy na dachu kampera zalega śnieg. Podróż z taką śnieżną czapą jest niebezpieczna szczególnie dla ogrzewania, bo zasypany kominek dachowy uniemożliwi działanie instalacji grzewczej.

Zapewnij sobie przytulną podróż dzięki izolacji termicznej

Zimy nie są może tak mroźne jak kilkanaście lat temu, ale noc spędzona w kamperze przy lekkim mrozie może być nieprzyjemna. Oczywiście będzie taka tylko wtedy, jeśli nie zadbasz o odpowiednie ogrzewanie wnętrza i montaż potrzebnych izolacji. Wszelkie otwory muszą być szczelnie zakryte, a ściany dobrze zaizolowane. Bardzo dobrym posunięciem, które znacznie podniesie komfort cieplny kampera to podwójna podłoga. Warto zainteresować się również matami grzewczymi. Służą one do ocieplenia wnętrza kabiny szczególnie podczas postoju i dużych powierzchni okiennych.

Akcesoria kempingowe na zimowe eskapady

Oprócz dokładnego sprawdzenia stanu technicznego pojazdu i zabezpieczenia wnętrza kabiny przed zimnem musisz kupić odpowiednie akcesoria kempingowe. Przede wszystkim pomyśl o dobrej jakości łańcuchów na koła. Czasami podjazdy pod górki bywają oblodzone i mocno zaśnieżone. Jedynym bezpiecznym wyjściem jest założenie na opony łańcuchów, które ułatwią poruszanie się po takich nawierzchniach.

Kolejne akcesoria kempingowe na zimę to te, które ułatwiają parkowanie, szczególnie w czasie śnieżnych zawiei czy po zmroku. Dobra kamera cofania umożliwi Ci bezpieczne zaparkowanie pojazdu na wyznaczonym miejscu. Zminimalizujesz stres związany z parkowaniem w trudnych warunkach i zyskasz więcej czasu dla siebie.

Nie zapomnij zabrać ze sobą poręcznego kanistra na benzynę oraz agregatu prądotwórczego. Dzięki tym akcesoriom nawet gdy zabraknie prądu, nie stracisz ciepła w kamperze. Jeśli wybierasz się do innego kraju, pamiętaj o zabraniu ze sobą przedłużacza, który ma odpowiedni adapter do gniazd. W innym przypadku możesz mieć problem ze skorzystania ze źródła prądu.

Inne ważne akcesoria kempingowe na zimową podróż to zapasowe butle z gazem, jeśli ogrzewasz wnętrze za ich pomocą. W sumie potrzebne są przez cały rok, ale zimą gaz znacznie szybciej ulega wyczerpaniu i więcej się go używa. Natomiast za granicą wymiana butli z gazem może by dużym problemem.

Co jeszcze może się przydać w drodze?

Na pewno zabierz termos, a nawet dwa, bo gorąca herbata czy kawa to priorytet w czasie zimowych chłodów. Przydadzą się tez takie akcesoria kempingowe jak latarka czołówka czy odmrażacze do zamków. Mogą okazać się niezbędne linki holownicze, aby wyciągnąć pojazd z zaspy śnieżnej czy kable rozruchowe do akumulatora. Nie zaszkodzi zabrać ze sobą dodatkowych dywaników i wycieraczek oraz łopatek do odgarniania śniegu.

Podróżowanie zimą może być niezwykle przyjemne. Tłok na kempingach jest mniejszy i nie trzeba stać w długich kolejkach w punktach gastronomicznych. Widoki za oknem mogą być niezwykłe, jeśli trafisz w typowo zimową aurę.