Taras, podobnie jak balkon, zawiera elementy konstrukcyjne budynku, które przeważnie wystają poza jego obrys i z tego właśnie powodu narażone są na działanie warunków zewnętrznych. Wilgoć i zmienne temperatury sprawiają, że konieczne staje się zadbanie o hydroizolację tych właśnie powierzchni. Jednym ze sposobów jest zamontowanie odpowiedniego dachu jak np. aluminiowe zadaszenie tarasu. Jak jeszcze w takim przypadku można wykonać hydroizolację?
Hydroizolacja – co jest ważne przy jej wykonywaniu?
Tarasy różnią się między sobą kształtem i wielkością oraz konstrukcją, co ma wpływ na sposób wykonania izolacji oraz dobór właściwych produktów. Istnieją jednak uniwersalne wytyczne, które normują prace budowlane. Sprawdzonym zabezpieczeniem przed wnikaniem wilgoci i wody do konstrukcji balkonu w układzie zespolonym jest uszczelnienie podpłytkowe na płycie konstrukcyjnej z właściwym spadkiem, który pozwoli swobodny spływ wody z pokrytej okładziną powierzchni.
Zastosowanie rozwiązań zaliczanych do składu jednego systemu zapewnia pełną kompatybilność jego poszczególnych składników, jak i eliminuje możliwość powstania kolizji chemicznej między nimi. W związku z powyższym, dobierając materiały i systemy do izolacji tarasów, należy pamiętać o sposobach zabezpieczenia obróbek blacharskich przed korozją. Metalowe części powinno się chronić przed kontaktem z cementem i polimerami.
Innym czynnikiem, który watro wziąć pod uwagę, jest położenie (czy taras ma miejsce na gruncie, czy może jest konstrukcją nadziemną) oraz jakie pomieszczenia znajdują się pod nim.
Odpowiednie wykonanie izolacji tarasu, które ochroni przed wnikaniem wody w głąb konstrukcji, ma spore znaczenie, zwłaszcza gdy taras znajduje się bezpośrednio nad pomieszczeniem, na przykład jadalnią. Przedostanie się wody do wnętrza konstrukcji, powoduje w efekcie zawilgocenie sufitu oraz stworzenie wewnątrz budynku warunków dla rozwoju korozji biologicznej.
Każda newralgiczna strefa, taka jak narożnik czy miejsce obróbki blacharskiej, wymaga uszczelnienia, które zapobiegnie przedostaniu się wody do warstwy konstrukcyjnej.
Przy tarasie naziemnym warto pamiętać, aby pod spodem płyty konstrukcyjnej umieścić warstwę odcinającą, która zablokuje przestawanie się wody w stronę podciągania kapilarnego oraz uchroni konstrukcję przed zawilgoceniem z gruntu.
Drewniane, aluminiowe zadaszenie tarasu – dlaczego są takie istotne?
Niezależnie od tego, czy to będzie drewniane, czy aluminiowe zadaszenie tarasu, pozwoli ona cieszyć się spotkaniami ze znajomymi i rodziną na świeżym powietrzu. Jest ono ważne również dlatego, że chroni przed promieniowaniem słonecznym, które w zbyt dużych dawkach może być szkodliwe dla naszego zdrowia. Jednak warto wiedzieć, iż nowoczesne zadaszenie tarasu jest czymś więcej, niż jedynie konstrukcją dachu. To właśnie ono pozwoli korzystać z uroku letniego dnia, gdy ciepły wietrzyk muska w twarz.
O czym warto pamiętać przed zadaszeniem tarasu?
Przed montażem zadaszenia tarasu należy przemyśle kilka kwestii. Przede wszystkim to, jakim stopniem ochrony przed czynnikami atmosferycznymi ma cechować się taras. Chcąc zabezpieczyć go przed deszczem, bądź przed palącym słońcem, warto pomyśleć, co jest niezbędne w naszym klimacie. Zadaszenie tarasowe jest koniecznością w przypadku, gdy taras jest usytuowany od strony południowej lub wschodniej. Warto również uwzględnić to, jakie kwiaty będą znajdować się na tarasie, ponieważ niektóre lubią duże nasłonecznienie, a inne niekoniecznie – potrzebują one odpoczynku od silnych promieni słonecznych.
Aluminiowe zadaszenie tarasu pokryte jest warstwą poliwęglanu, który cechuje się najwyższą jakością i traktowany jest jako bezpieczniejszy zamiennik tradycyjnego szkła. W ostatniej dekadzie właściwości poliwęglanu są doceniane również przez użytkowników tarasów. Przepuszczalność światła jest niska i zbliżona do szkła – jednak dużo zależy od poliwęglanu. Dobrej jakości zadaszenie aluminiowe tarasu pokryte poliwęglanem wytrzymują silne podmuchy wiatru i duże obciążenie śniegiem, jak i cechują się dobrą hydroizolacją.