Prześcieradło uważane jest za jeden z podstawowych elementów pościeli. Ze względu na dużą praktyczność dużą popularność zyskuje prześcieradło z gumką 160×200. Dzięki gumce prześcieradło można w szybki i łatwy sposób umieścić na materacu lub łóżku, a w trakcie snu nie będzie się ono zwijać. Choć rozkładanie takiego prześcieradła nie sprawia problemów, to jego składanie stanowi już nie lada wyzwanie. Czy istnieją jakieś skuteczne metody składanie prześcieradła z gumką? Dlaczego warto wybrać prześcieradło z gumką 160×200?

Prześcieradło z gumką 160×200 – jakie wybrać?

Prześcieradła z gumką cechują się swoją funkcjonalnością, aby jednak takie były, należy je dobrać przede wszystkim do rozmiaru materacu lub łóżka. Z założenia prześcieradło powinno dać się swobodnie naciągnąć na krańce łóżka lub materaca, tak, aby dzięki gumce mogło ono się dobrze utrzymać. Wtedy prześcieradło z gumką nie będzie się zwijać w nocy i będzie cały czas napięte.

Zbyt małe prześcieradło na gumce sprawi problemów podczas zakładania, a nawet jeśli się to uda, zapewne jego rogi będą się wyginać w nienaturalny sposób. To może trwale uszkodzić materac, a prześcieradło pod wpływem nadmiernego napięcia może w końcu ulec rozerwaniu. Natomiast zbyt duże prześcieradło z kumką zupełnie nie spełni swojej funkcji, ponieważ nie obejmie szczelnie całego łóżka lub materaca, lecz będzie za luźne, co w efekcie przyczyni się do jego zwijania podczas snu. Najbardziej uniwersalnym prześcieradłem z gumką, w związku z powszechnością łóżek i materaców w tym rozmiarze, jest prześcieradło z gumką 160×200 cm.

Na komfort użytkowania z tego rodzaju prześcieradła ma wpływ również materiał, z jakiego zostało wykonane. W sprzedaży dostępne są prześcieradła wykonane z bawełny, bambusowe czy satynowe, jak i z materiałów, takich jak jersey czy frotte. Prześcieradła bambusowe oraz bawełniane są doskonałe na lato, kiedy noce są wyjątkowo ciepłe. Nie podrażniają ciała, a przy tym świetnie odprowadzają wilgoć. Natomiast satyna jest materiałem chłodnym w dotyku, śliskim – to także bardzo pożądane cechy prześcieradła na lato. W okresie zimowym lepiej wybrać prześcieradło z frotty, które ma doskonałe właściwości termoizolujące, zapewniając ciepło przez całą noc.

Prześcieradło z gumką jest świetnym wyborem również do łóżeczka dla małego dziecka. Będzie ono ułożone zawsze w prawidłowy sposób, mimo dużej ruchliwości maluszka. Dzięki temu, że nie będzie się zwijać, nie będzie również powodować zdenerwowania u dziecka z powodu niewygody.

Dlaczego warto składać prześcieradło z gumką?

Poza zaletami prześcieradła z gumką warto również poznać metodę jego poprawnego składania. Wiele osób po prostu stara się składać je na kilka warstw, przeważnie jednak nie jest to schludne. Poza tym tak złożone prześcieradło dużych rozmiarów (na przykład łóżko małżeńskie) zajmuje bardzo dużo miejsca w szafie. Posiadając kilka sztuk, najprawdopodobniej zajmą one sporą część miejsca, którą można byłoby zagospodarować lepiej, przy ich odpowiednim złożeniu.

Warto także znaleźć swój idealny sposób. Oczywiście metod może być wiele, jednak nie każda musi przypaść do gustu. Jedne są bardziej skomplikowane, inne mniej. Po wypróbowaniu kilku z nich, każdy przekona się, która jest dla niego najlepsza.

Składanie prześcieradła z gumką – sprawdzona metoda

Prześcieradło z gumką można złożyć w następujący sposób:

  • Z początku należy obrócić prześcieradło na lewą stronę, włożyć ręce w dwa rogi sąsiadujące ze sobą.
  • Kolejno połączyć oba rogi, zakładając róg z prawej ręki na ten z lewej. Sięgnąć na dół po rób wiszący z przodu, a więc ten sąsiadujący z tym, który był w prawej ręce. Następnie unieść do góry i założyć na lewą rękę.
  • Na koniec dołączyć ostatni róg do pozostałych, prawą stroną do góry (na wierzchu).
  • Kolejnym etapem jest rozłożenie całego prześcieradła na płasko, na łóżku bądź na podłodze, ze zwiniętymi wcześniej razem rogami.
  • Następnie należy złożyć boczną część prześcieradła, tą z gumkę, a kolejno drugą część.
  • Górną część z gumką należy złożyć nieco do środka, aby uzyskać kształt prostokąta.
  • Teraz można złożyć prześcieradło do dowolnej wielkości.