Dysponując szklarnią ogrodową można zacząć sianie warzyw o wiele wcześniej, niż na wolnym powietrzu. Nie każdy rodzaj będzie jednak odpowiedni do tego typu uprawy, więc warto najpierw dowiedzieć się, jakie warzywa najlepiej uprawiać w szklarni, by mieć optymalne plony.
Szklarnia ogrodowa może występować w kilku wariantach. Szklarnie z praktycznego punktu widzenia w kontekście możliwości w zakresie uprawianych gatunków warzyw najłatwiej podzielić na takie, które są ogrzewane i te nieogrzewane. Dla wielu roślin to właśnie temperatura, która panuje w szklarni, jest kluczowa, choć istotne są też takie parametry, jak na przykład panujący w szklarni mikroklimat. Jeśli w przestrzeni będzie zbyt dużo wilgoci, a dany typ szklarni nie zapewni jej odprowadzenia, warzywa mogą mieć problem z grzybami, a to zmusi hodowcę do używania środków grzybobójczych, czego w domowych uprawach lepiej unikać.
Szklarnie – czy każde warzywo nadaje się do szklarni?
Tak naprawdę większość warzyw nadaje się do uprawy w szklarniach, jednak w przypadku niektórych z nich ma to większe uzasadnienie, niż w przypadku innych. W szklarniach warto uprawiać przede wszystkim te warzywa, które są ciepłolubne i nie poradzą sobie z chwilowymi przymrozkami, które w Polsce są obecne w okresie wiosennym, a nawet wczesnym latem. Trzeba też zwrócić uwagę, że wiele warzyw nawet jeśli przetrwa pierwszy okres wzrostu, to nie mając odpowiedniej temperatury w ciągu okresu wzrostu, podczas zbierania plonów okaże się o wiele mniej okazała. Zwiększenie efektywności uprawy w warunkach szklarniowych w stosunku do uprawy na ogrodzie pod gołym niebem jest więc w dużej mierze zależna od gatunku uprawianych warzyw.
Nowalijki – można je sadzić już od lutego!
Dobrą wiadomością dla miłośników tradycyjnej i naturalnej kuchni jest to, że tak zwane nowalijki idealnie nadają się do tego, by wysiewać je już od lutego. Oznacza to, że można z nich korzystać już wczesną wiosną. Do tego typu roślin należą bardzo popularne w polskich kuchniach cebule, rzodkiew, sałata, a także wzbogacające smak wielu potraw pietruszka, roszponka, rukola, czy szczypiorek. Można je wysiewać do ziemi lub do donic ogrodowych przeznaczonych do uprawy warzyw.
Warzywa ciepłolubne do szklarni
Jedną z najchętniej uprawianych w szklarniach roślin są pomidory. Ich popularność w kuchni jest duża, więc każdy będzie zadowolony z tego, że ich uprawa w szklarni jest dość prosta. Pomidory lubią ciepło, więc szklarnie to w Polsce najłatwiejsza metoda ich uprawy. Przygotowując glebę pod ich uprawę, warto dodać nieco kompostu lub obornika, który użyźni glebę. Jest to istotne, gdyż zapewnienie jedynie odpowiedniej temperatury może okazać się niewystarczające do tego, by cieszyć się odpowiednio wysokimi plonami.
Kolejnym warzywem, które warto uprawiać w szklarni, jest papryka. Dotyczy to zróżnicowanej gamy gatunków papryk, a w tym papryk tradycyjnych, jak i odmian ostrych. Dzięki szklarniom można je wysadzać już od marca lub w kwietniu, nawet gdy jeszcze temperatura na zewnątrz jest stosunkowo niska. Trzeba pamiętać, że papryka lubi bardzo żyzne gleby, a także wysoką wilgotność, co różni ją od innych gatunków warzyw.
Ogórki szklarniowe – czy warto?
Kolejnym warzywem, które często pojawia się w szklarniach, jest ogórek. Szklarnie są dla niego optymalne, gdyż także preferuje wyższe temperatury. Do ich uprawy można wykorzystać sznurki, które umożliwią większy rozrost pędów, co z kolei przełoży się na dużo wyższe plony. Dysponując wysiewanymi w lutym rozsadami, ogórki w szklarni można umieścić w kwietniu. Istotną kwestią jest fakt, że ogórki wymagają bardzo intensywnego podlewania, przy którym należy uważać na to, by woda nie była zbyt zimna.
Podobnym z wyglądu warzywem, które idealnie nadaje się do uprawy w szklarni, jest przepękla ogórkowata. Jej uprawa jest prosta, a sprawdzi się w kuchni w wielu sytuacjach. Nadaje się do spożywania zarówno na surowo, jak i po obróbce, takiej jak pieczenie, gotowanie lub smażenie.