Dom bez barier dla osoby niepełnosprawnej musi być przytulny i bezpieczny. Nie może zabraknąć w nim licznych udogodnień i rozwiązań, takich jak uchwyty łazienkowe dla osób niepełnosprawnych czy uchwyty. Dobra organizacja wnętrza pozwoli na uzyskane wyjątkowo ciekawych efektów aranżacyjnych.

Gdzie zamontować uchwyty łazienkowe da osób niepełnosprawnych?

Ważne zadanie wśród wielu różnych udogodnień spełniają poręcze łazienkowe i uchwyty. Montuje się w różnych miejscach łazienki, które są wyjątkowo niebezpieczne z punktu widzenia osoby z dysfunkcją ruchową. Na pewno taki uchwyt musi znaleźć się przy drzwiach, aby przy wchodzeniu i wychodzeniu z pomieszczenia nie doszło do upadku. Odciążenie kręgosłupa i nóg dzięki takiej poręczy pozwala osobie niepełnosprawnej bezpieczniej i swobodniej poruszać się po łazience.

Kolejne uchwyty muszą być zamontowane także w strefie prysznicowej i kąpielowej. Tak samo strefa umywalkowa i WC wymagają instalacji takich zabezpieczeń. Ważne są również parametry związane z montażem poręczy na określonej wysokości. Jeśli chodzi o umywalkę, to uchwyty łazienkowe dla niepełnosprawnych muszą być umieszczone na wysokości od 80 do 85 cm od posadzki do górnej krawędzi umywalki. Natomiast po bokach poręcze muszą być zamontowane w odległości od jej osi od 40 do 45 cm. Takie same parametry odnoszą się do strefy WC. W tym miejscu poręcze nie mogą być dłuższe niż 70 cm i nie mogą wystawać poza sedes do 15 cm.

Uchwyty łazienkowe dla osoby niepełnosprawnych zakalca się również przy drzwiach do łazienki od strony wewnętrznej. Poręcz prosta ma szerokość ok. 60 cm, a wysokość ok. 85 cm.

Chcesz kupić poręcze dla niepełnosprawnych? Pamiętaj o kilku zasadach!

Jeśli zamierzasz kupić poręcze dla osoby niepełnosprawnej, dobierz odpowiednio ich długość, szerokość i rodzaj. Nie wszędzie pasują takie same uchwyty, a to jest podstawa prawidłowego bezpiecznego użytkowania. Oprócz dobrego wyboru uchwytów liczy się także odpowiednie rozmieszczenie. Uchwyty powinny znaleźć się tam, gdzie najczęściej przemieszcza się osoba niepełnosprawna. Na pewno są to ciągi komunikacyjne. W korytarzach, przy schodach wewnętrznych i zewnętrznych nie powinno zabraknąć praktycznych uchwytów. Tak samo ważne miejsce zajmują przy drzwiach do różnych pomieszczeń w domu.

Pamiętaj też o tym, aby poręcz zamontować do ściany pełnej. Jeśli w Twoim domu znajdują się siany karton-gips konieczne będą odpowiednie wzmocnienia podczas montażu poręczy. Optymalna wysokość montażu takich poręcz od podłogi to ok. 75-85 cm. Oczywiście są to tylko ogólne wymogi co do montażu, ale zawsze trzeba brać pod uwagę jednostkowe preferencje. Waga i wzrost osoby niepełnosprawnej mają tu również ogromne znaczenie. Dlaczego jest to tak bardzo ważne? W razie upadku osoby z dysfunkcją ruchu, która oprze cały ciężar ciała na poręczy, przejmuje ona obciążenie ponad trzykrotnie większe niż masa ciała. Słabsza poręcz mogłaby ulec zniszczeniu.

Zanim kupisz uchwyty łazienkowe dla niepełnosprawnych, sprawdź więc wszelkie parametry oraz uwarunkowania domownika i kwestie mieszkaniowe. Zdobądź wiedzę na temat różnych rodzajów uchwytów, bo jest ich dużo. Ruchome, stałe, poziome, proste, w kształcie litery L, podłogowe czy ścienne. Każdy z nich spełnia swoje zadanie i pomaga w codziennym życiu osobie chorej, dlatego odpowiedni dobór jest niezwykle istotny.