Drewno jest klasycznym, naturalnym surowcem, kochanym przez wielu. Drewniane meble, ozdoby i dekoracje nigdy nie wychodzą z mody. Coraz większą popularność zdobywają również domki drewniane, często wynajmowane na wakacje. Co zrobić jeśli, chcemy, żeby nasze rzeczy zostały z nami na długie lata w nienaruszonym stanie i w niezmienionym kolorze? Bardzo ważna jest odpowiednia konserwacja drewna.
Drewno znajdujące się na dworze powinno być zabezpieczane preparatami, które chronią je przed pleśnią, grzybami lub owadami. Środki te nie powinny wpływać na wygląd drewna, nie powinny zmieniać jego koloru ani tworzyć widocznej powłoki na meblu. Nakładanie zbyt dużej warstwy preparatu na mebel jest bardzo dużym błędem. Może to sprawić, że drewno będzie pękać i łuszczyć się. Drewno użytkowane, np. domki drewniane, powinno zabezpieczać się również przed promieniowaniem UV. Niezabezpieczone, wystawione na deszcz i słońce może ulec zniszczeniu nawet w ciągu kilku lat. Meble lub drewniane powierzchnie powinny być odporne na szorowanie, wilgoć oraz plamy.
Rodzaje preparatów do konserwacji drewna
Najłatwiejszym sposobem jest impregnacja olejem do drewna. Środek wnika głęboko w produkt i nie tworzy na nim widocznej powłoki, chroni drewno przed wilgocią. Oleje wytwarzane są na bazie oleju roślinnego. Chronią drewno przed pękaniem oraz przed promieniami słonecznymi. Meble chronione tylko olejem, powinno być nim malowane każdego roku na wiosnę.
Innym sposobem konserwacji drewna jest lakierowanie. Lakiery tworzą bardzo mocną powłokę, która chroni przed negatywnym wpływem promieni słonecznych oraz przed wilgocią. Lakiery dostępne są w wersji bezbarwnej, jak i w kolorach drewnopodobnych. Aby użyć preparatu, drewno musi być gładkie i suche.
Zamiennikiem lakieru są lakierobejce. Na powierzchni drewna tworzą mocną, przezroczystą powłokę, która chroni produkt przed promieniami UV oraz przed wilgocią. Lakierobejce zazwyczaj traktuje się jako ochronną warstwę dekoracyjną, jednak po połączeniu jej z substancją chroniącą przed degradacją biologiczną, preparat może być jedynym środkiem konserwującym.
Kolejnym środkiem jest impregnat koloryzujący. Jest to środek, który umożliwia pomalowanie drewna na jeden z drewnopodobnych kolorów. Dodatkowo chroni przed promieniowaniem UV i zabezpiecza drewno przed szarzeniem. Środek ten nakłada się na drewno surowe lub na nasączone już impregnatem. Preparatem tym maluje się m.in. domki drewniane oraz meble ogrodowe.
Istnieją także impregnaty nie koloryzujące, bezbarwne. Zapobiegają one rozwojowi pleśni, grzybów i innych drobnoustrojów w drewnie. Zabezpieczają malowany przedmiot przed nadmiernym wchłanianiem wilgoci. Niektóre z impregnatów zawierają dodatkowo środek zabijający insekty. Impregnaty do momentu całkowitego wyschnięcia są wysoce toksyczne. Dlatego powinny być stosowane tylko i wyłącznie na dworze. Preparat należy nakładać na surowe drewno, niczym niemalowane.
Konserwować drewno można również lazurą do drewna. Nadaje ona trwały kolor, sprawia, że meble są odporne na plamy, np. po kawie czy herbacie. Przed nałożeniem lazury, należy wyszlifować i wyrównać podłoże drewna.
Jak stosować preparaty konserwujące?
Impregnaty oraz lakiery najlepiej nakładać pędzelkiem albo małym wałkiem. Przed nałożeniem jakiegokolwiek środka konserwującego, należy upewnić się, że drewno jest suche i obrobione. Powierzchnia do malowania musi być czysta i odtłuszczona.
W przypadku malowania na zewnątrz, np. malując domki drewniane lub meble ogrodowe, należy nałożyć choć jedną warstwę środku koloryzującego, po to, aby drewno nie poszarzało i nie zmieniło swojego wyglądu.
Bardzo ważne jest, aby nie popełniać błędów przy konserwacji drewna. Należy robić to z należytą dokładnością i starannością. W przeciwnym razie, niezabezpieczone drewno szybciej poszarzeje, może pękać lub zalęgną się w nim insekty. Jeżeli wykonamy konserwację nieprawidłowo, trzeba ją będzie częściej powtarzać.