Nowe AGD, a także piękne meble to dopiero początek wielkiej przygody. Kuchnia to ogromne przedsięwzięcie, niejedna osoba marzy o tym by było pięknie, nowocześnie a zarazem wyjątkowo wygodnie, funkcjonalnie a co ważne bezpiecznie i przestronnie. Same wymagania, jednak dobrze opracowany projekt będzie potrafił połączyć wszystkie te elementy w całość, by na końcu powstało wyjątkowe arcydzieło.

Funkcjonalna kuchnia

Projektanci zachwycają się zasadą trójkąta roboczego, a także możliwością wydzielenia odpowiednich stref roboczych. Jak do tego dojść? Oczywiście wiele rozmów z domownikami, a także wielogodzinna praca, tak każdy fachowiec jasno sobie opisuje najczęściej pokonywane ścieżki przez domowników.

Co to właściwie jest ten trójkąt roboczy? Jest to nic innego jak połączenie trzech głównych obszarów, przechowywanie produktów, zmywanie oraz gotowanie. Czy wiesz co z sobą połączyć. Należy zwrócić uwagę oczywiście na lodówkę, zlew oraz kuchenkę. Jeśli uda się stworzyć odpowiednie ścieżki pozwoli to dopasować tak wnętrze, by było ono świetnym miejscem nie tylko do gotowania, ale także spędzenia czasu wspólnie przy stole, gdzie nikomu już nie zabraknie miejsca. Połączenie tych trzech stref to jakby wierzchołek magicznego trójkąta, a oddzielają je strefy z szafkami do przechowywania nie tylko naczyń, ale także sprzętu kuchennego. Wiele zasad jest bardzo wieczystych, osoby praworęczne będą mieć wszystko dopasowane zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Co analogicznie dla osób leworęcznych w drugą stronę.

Nie musisz decydować się na to co wszyscy

Obecnie bardzo utarły się niektóre standardy, a szczególnie ten problem pojawia się gdy nie jesteśmy pewni i wychodzimy przed szereg. Na rynku wciąż dobrze sprawdzają się stare dobre zestawy mebli, oczywiście z nowoczesnym wykończeniem frontów, jednak to wciąż zestaw mebli dopasowany do wymiarów kuchni. Innym rozwiązaniem są oczywiście meble na wymiar. Gotowy zestaw modułowy to rozwiązanie tradycyjne, bezpieczne gdzie wiele osób się zachwyca, jednak to wciąż ustawione szafki w szeregu. Jeśli jednak chcemy, by było oryginalnie, coś wyjątkowego, jednak bardzo ładnego warto postawić na nowoczesną aranżację. Ten drugi model często wykonywany jest na zamówienie, gdzie pod uwagę branych jest wiele czynników występujących w naszej kuchni. Nowoczesne rozwiązanie wcale nie jest tanie, dużo korzystniej cenowo oczywiście wychodzi typowy zestaw. Tradycyjna ścianka mebli jest ekonomiczna, jednak nie posiadamy zbyt dużego wpływu na dobór szafek, dopasowanie AGD a także, wiele miejsca często jest niewykorzystane w kuchni, jak chociażby rogi, skosy i podobne konstrukcje. Całkiem inaczej wyglądają meble na wymiar. Otwarta przestrzeń, wiele miejsca, a także wykorzystanie każdego centymetra dostępnej przestrzeni. Często AGD wykorzystywane jest do zabudowy, gdzie wiele z nich znika nam z oczu.

Odpowiednio dobrany blat, to połowa sukcesu. Nie tylko jest ładny wizualnie, ale także ma ogromny wpływ na funkcjonalność naszej kuchni. Miejsce to jest w dużej mierze ozdobą całej kuchni, wybór powinien być przemyślany, skonsultowany z fachowcem, który pomoże nam dobrać odpowiedni materiał. Wiele cech jest zależna właśnie od materiału, z którego blat jest stworzony. Odporność, twardość. W kuchni wykonuje się wiele czynności, które często narażają nasze meble na uszkodzenia. Odpowiednie ich zabezpieczenie pozwala je utrzymać cały czas w dobrej kondycji. Możliwości na rynku obecnie jest wiele, laminat, drewno, stal, kamień czy konglomerat. Jak to zawsze w życiu bywa, każdy z nich posiada zarówno wady jak i zalety. Jedną główną różnicą pomiędzy nimi jest oczywiście zróżnicowana cena. Uzupełnieniem blatu jest parapet, który może być podobny w stylu do naszych mebli. W połączeniu obu tych elementów będą tworzyć spójną całość. Wybór blatu wiąże się ściśle nie tylko z parapetem, ale także wyborem zlewu. Parametry blatu dają nam obraz w jakim stopniu można w niego ingerować, by wyciąć odpowiedni otwór na blat.

To nie koniec. Zaledwie początek wielkiej przygody z kuchnią. Zanim zdecydujemy się wpuścić ekipę monterów do naszej kuchni należy zadbać przed montażem mebli o kilka bardzo ważnych elementów. W pierwszej kolejności to rozprowadzona instalacja, jeśli potrzebujemy zmian, ulepszeń warto pomyśleć na tym etapie, by później nie żałować, że coś mogło zostać zrobione inaczej, bardziej funkcjonalnie. W momencie zakończenia prac instalacyjnych należy także pomyśleć o podłożu i ścianach. Najczęściej wybierane są oczywiście płytki, jednak coraz powszechniej w kuchni stosowane są farby, które z łatwością można oczyścić z zabrudzenia. Możliwości na rynku jest wiele, wszystko należy precyzyjnie dopasować, by współgrało z wybranymi meblami.

Piękne dodatki

Wykończenie wnętrza to nie wszystko, ważne by dodać kilka elementów, które będą miały pozytywny wpływ na wygląd naszej kuchni. Drobne elementy doskonale się sprawdzą, warto pomyśleć o uchwytach do szafek, odpowiedni dobór pozwoli zaakcentować odpowiedni styl. Może minimalizm, a może coś bardziej retro? Wybór zależy wyłącznie od naszych upodobań.

Zanim zdecydujemy się na ostateczne rozwiązanie, nasza wizję warto przedstawić jakiemuś specjaliście, który zweryfikuje całość i jasno nam określi czy nie trzeba nanieść poprawek. Wielu projektantów dobrze poradzi sobie z aranżacją kuchni, jednak należy pamiętać, że te pomysły lubią kosztować, a nie każdy może sobie pozwolić na zbyt wygórowane wydatki. Często już sam remont pochłania sporą część naszego budżetu, a gdzie tu mówić o dodatkach stylistycznych. Jednak nie warto rezygnować ze wszystkich marzeń, można je trochę wolniej realizować, jednak stopniowo do celu.