Poruszanie się samochodem osobowym przez osobę niepełnosprawną może być komfortowe i bezpieczne. Wystarczy odpowiednio doposażyć auto, aby przemieszczanie się nim nie stwarzało większych problemów.

Jak zmodyfikować samochód dla osoby niepełnosprawnej

Wiele zależy od stopnia niepełnosprawności, rodzaju schorzenia, a także potrzeb konkretnej osoby. Każdy jest inny i ma odmienne preferencje, dlatego wyposażenie auta trzeba rozpatrywać zawsze jednostkowo. Tak, czy inaczej należy wziąć pod uwagę kwestię jak najlepszej dostępności urządzeń służących do sterowania samochodem, i mobilność kierowcy. Powinien mieć wystarczającą ilość miejsca, aby nie pojawił się problem ze źle dopasowanym fotelem czy za wysoko umieszczoną kierownicą. Przestronne wnętrze to priorytet.

Od czego zacząć modyfikację i usprawnianie auta?

Przede wszystkim należy zamontować w samochodzie system służący do mocowania i zarówno przewożenia wózka. Bardzo ważne są także urządzenia, które ułatwiają osobie niepełnosprawnej wsiadanie i wysiadanie z pojazdu. Nie może też zabraknąć różnych urządzeń sterujących, z których pomocą można samodzielnie prowadzić auto i regulować elektrycznie elementy wyposażenia wnętrza, np. fotele.

Już na etapie planowania zakupu auta, należy dokładnie przyjrzeć się jego specyfikacji technicznej. Koniecznie musi być to pojazd jak najlepiej wyposażony w funkcje dodatkowe. Elektryczne otwieranie szyb, sterowanie lusterkami i innymi sprzętami to podstawa. Oczywiście konieczna jest lekka modyfikacja rozmieszczenia przycisków obsługujących poszczególne elementy. Wszystkie powinny znaleźć się w jednym miejscu, najlepiej na kierownicy.

Uchwyt dla niepełnosprawnych – niezbędny w aucie dla niepełnosprawnych

Uchwyt dla niepełnosprawnych montuje się np. na kierownicy. Gwarantuje on możliwe jak najpewniejszy chwyt osobie, która nie jest w stanie trzymać jej stabilnie. Takie rozwiązanie może być dwu lub trzy pinowe, w zależności od potrzeb.

Uchwyt dla niepełnosprawnych często znajduje się też na słupku drzwiowym. Dzięki temu udogodnieniu kierowca z dysfunkcją ruchu może sprawnie wsiadać i wysiadać z auta. Stabilne podparcie ciała i szybsze wstanie z fotela to dla osoby niepełnosprawnej wielkie udogodnienie. Co ważne, urządzenie to może być używane zarówno od strony pasażera, jak i kierowcy.

Uchwyt dla niepełnosprawnych montuje się w różnych miejscach auta, zależnie od potrzeb i rodzaju niepełnosprawności.

Inne sposoby na modyfikację samochodu dla niepełnosprawnych

Fotel kierowcy powinien być obrotowy, bo wtedy osoba prowadząca ma szeroki zasięg ruchu bez wysiadania. Niezwykle istotne jest także to, aby fotel miał regulację wysokości siedziska za pomocą dźwigni. Obsługa pokrętła może być mocno problematyczna dla osoby niepełnosprawnej.

Często stosuje się również sprzęgło automatyczne lub ręczny sterownik sprzęgła. Na podobnej zasadzie może działać ręczny pedał-gaz-hamulec. Inne pomocnicze rozwiązania to przeniesienie pedału gazu na lewa stronę oraz przeniesienie kierunkowskazu i włączników świateł na prawą stronę. Oczywiście jest też możliwość sterowania nimi za pomocą pilota.

Oczywiście wszystkie urządzenia pomocnicze powinny być innowacyjne, niezawodne i jak najprostsze w obsłudze. Na aucie nie może zabraknąć naklejki, która wskazuje na to, że porusza się nim osoba niepełnosprawna. Wtedy takie kierowca nie ma problemu z parkowaniem w miejscach, które wydzielają takie strefy.

Wiele firm pomaga dostosować samochód do potrzeb konkretnej osoby niepełnosprawnej. Warto oddać auto w ręce fachowców i cieszyć się przyjemną oraz bezpieczną jazdą każdego dnia.