Organizm, aby pracował prawidłowo, wymaga tego, aby dostarczać mu każdego dnia niezbędnych witamin i minerałów. Suplementy diety stanowią silne wsparcie dla zdrowia, dzięki któremu możliwe jest uzupełnianie codziennego planu żywieniowego o najważniejsze dla dobrego samopoczucia składniki odżywcze. Co warto wiedzieć o skutecznej suplementacji?

Skuteczne suplementu to takie, które mają dobry skład

Niektórzy nie zwracają zupełnie uwagi na etykiety poszczególnych produktów. A to wielki błąd — nawet w przypadku wyboru odżywek renomowanych marek, jak na przykład „Skoczylas suplementy„.

Czytanie etykiet kupowanych produktów to świetny nawyk. W ten sposób możliwe jest sprawdzenie, czy konkretny preparat jest bogaty w składniki aktywne, które są ważne dla osoby kupującej. Zaleca się postawić na preparaty o wysokiej zawartości witamin, ekstraktów roślinnych i minerałów. Dokładne przeczytanie składu danego preparatu i upewnienie się, że nie ma w nim niepotrzebnych składników, jest jak najbardziej rekomendowane. Zaleca się kierować przede wszystkim zasadą, iż im prostszy skład, tym lepiej

Zapoznanie się z tabelą składników aktywnych to istotny element zakupu najtrafniejszego produktu

Tabela składników aktywnych przedstawia, ile mg danej substancji zawiera dzienna dawka suplementu diety. Umówią to łatwe stwierdzenie tego, który preparat ma więcej potrzebnej substancji. Jest to wskaźnik RWS (Referencyjna Wartość Spożycia), który dostarcza wielu istotnych informacji. Pokazuje w ilu procentach dzienna dawka preparatu pokrywa dzienne zapotrzebowanie na konkretny składnik odżywczy.

Standaryzowane ekstrakty roślinne — co warto o nich wiedzieć?

W suplementach diety i preparatach leczniczych niejednokrotnie stosuje się ekstrakty roślinne. Najwyższej jakości preparaty są standaryzowane na obecność danej substancji aktywnej. Co więcej, w opisie produktu można spotkać się także z tak zwanym wskaźnikiem DER, który jest stosunkiem ilości surowca roślinnego, do dawki otrzymanego preparatu roślinnego.

Dobieranie różnych preparatów powinno być przemyślane

Decydując się na zakup konkretnych suplementów, koniecznie należy sprawdzić, jakie składniki aktywne zawierają. W przypadku, gdy jeden z minerałów lub jedna z witamin występuje więcej niż w jednym preparacie, koniecznie trzeba sprawdzić ich RWS. Zaleca się także upewnić, czy takie połączenie nie przyczynia się do znacznego przekroczenia dziennego zapotrzebowania. Szczególnie w przypadku witamin i minerałów, których nadmiar może być równie niebezpieczny, jak ich niedobór.