Brud, który kumuluje się na fugach, w połączeniu z wodą staje się idealnym środowiskiem dla rozwoju bakterii. Co więcej, wysoka wilgotność, która panuje np. w łazience, oraz chropowata struktura fug sprzyjają tworzeniu się pleśni w spoinach między płytkami. Systematyczne czyszczenie fug może pomóc w utrzymaniu odpowiedniej higieny w pomieszczeniach. W tym celu można skorzystać z preparatów do czyszczenia fug, które oferuje niejedna drogeria online, bądź też wykorzystać domowe sposoby na radzenie sobie z tym problemem.

Drogeria online – czyszczenie fug za pomocą preparatów z Internetu i nie tylko

Nawet w przypadku zdecydowania się na czyszczenie fug przy pomocy profesjonalnego preparatu, który sprzedała nam drogeria online, nie można mieć pewności, iż środek ten rozwiej zaistniały problem. Nie należy w tym wypadku kierować się ceną, ponieważ ta wysoka nie zawsze jest równoznaczna z wysoką jakością i skutecznością. Wadą specjalistycznych preparatów może być na przykład to, iż trzeba je rozcieńczyć wodą, mają niewygodne opakowanie (np. płyn nie nanosi się precyzyjnie na fugę, tylko rozlewa się po kafelkach), czy też cechują się drażniącym zapachem. Przed zabraniem się za czyszczenie fug, warto przejrzeć testy preparatów do czyszczenia spoin, które publikowane są np. na portalach wnętrzarskich. Różnorodność oferty, jak i rozpiętość cenowa preparatów oraz szereg opinii dostępnych w Internecie pozwolą na znalezienie właściwego środka dla siebie.

Producenci gwarantują, iż ich preparaty usuwają tłuszcz, pozostałości po środkach czystości i mydle, osady z rdzy i kamienia oraz uciążliwe zabrudzenia czy plamy po wodzie. Ich zastosowanie sprowadza się przeważnie do naniesienia preparatu na zabrudzoną powierzchnię (czasem również szorowania szczoteczką do zębów), pozostawieniu na kilka minut oraz zmycia gąbką, więc czyszczenie fug przy ich pomocy jest bardzo łatwe.

Domowe sposoby na brudne fugi

 

Alternatywą dla chemicznych preparatów do czyszczenia fug mogą okazać się domowe sposoby na walkę z zabrudzeniami występującymi między płytkami. O wiele przyjemniejszy zapach po myciu fug łazienkowych pozostawi sok z cytryny. Taki środek świetnie poradzi sobie z kurzem, rdzą czy osadem z mydła. Co więcej, skutecznie wyczyści i rozjaśni fugi. Wyciśnięty sok z cytryny należy nanieść na powierzchnię fugi, odczekać 15 minut, a kolejno zmyć zabrudzenia wilgotną bawełnianą ściereczką. Dla otrzymania lepszego efektu można wytrzeć spoiny do sucha. Taki sposób nie jest jednak zalecany do usuwania tłuszczu z płytek.

Innym domowym sposobem jest czyszczenie fug podłogowych sodą i octem. W tym celu należy wymieszać ½ szklanki sody oczyszczonej, ¼ szklanki amoniaku, ¼ szklanki octu i dwa litry ciepłej wody. Istotne jest, aby soda oczyszczona w pełni rozpuściła się w przygotowanym roztworze. Domowy preparat należy nałożyć na fugi i odczekać 15 minut. Po upływie tego czasu zaleca się pocierać powierzchnię ściereczką lub szczoteczką. Na sam koniec najlepiej jest umyć płytki łazienkowe wodą. Mycie sodą i octem będzie efektywnym sposobem na pozbycie się kamiennego osadu i uporczywych plam.

Chcąc usunąć tłuszcz ze spoin między płytkami, warto zastosować proszek do pieczenia. Wystarczy jedynie posypać nim zmoczoną fugę i odczekać 30 minut. Wykorzystany proszek do pieczenia powinien całkowicie się rozpuścić na powierzchni fugi. Kolejno należy pocierać roztwór przy pomocy gąbki kuchennej, czy też ściereczki. Dobrym rozwiązaniem jest szczoteczka do zębów o miękkim włosiu.

Aby przywrócić zabrudzonym fugom dawny blask oraz świeżość, można wykorzystać wybielającą pastę do zębów. Należy nałożyć ją na szczoteczkę i pocierać brudne szczeliny między płytkami łazienkowymi. Po zakończonej czynności zaleca się umyć płytki wodą. Nie jest to sposób tak skuteczny jak pozostałe domowe metody, niemniej jednak z powodzeniem odświeży wygląd fug.

Wykorzystanie pary do czyszczenia fug podłogowych także pomoże w utrzymaniu nienagannej czystości i zwiększeniu poziomu higieny w pomieszczeniu, zmniejszając przy tym zużycie środków chemicznych oraz wody. Wysoka temperatura efektywnie usuwa bakterie, pleśń i grzyby, które rozwinęły się między płytkami. Parą można szybko wyczyścić fugi łatwo dotrzeć do trudno dostępnych zakamarków.