Suszenie ubrań to konieczność po ich wypraniu – nie ma co do tego wątpliwości. Jednak nie miałaś czasem wrażenia, że bluzka po praniu wygląda, jakby była źle uszyta, a może zmieniła kolor? Mimo prasowania z parą nie możesz pozbyć się zagnieceń? Mamy na to kilka sposobów.

Ubrania nawet te najlepszych marek niszczą się, jeśli nie dbamy o nie odpowiednio. Czasem błąd popełniamy na sam koniec – podczas suszenia. Odkształcenia, uszkodzenia włókien czy zbrylenia wsadu w kurtkach – to z takich powodów przestajemy nosić ulubione ubrania.

Suszenie suszarką czy żelazkiem?

Ubrania czasem schną bardzo opornie, a czasem zgapimy się i wypierzemy coś za późno i nie zdąży wyschnąć. W obu przypadkach musimy ubranie dosuszyć. Tylko jak? Żadnych tkanin nie powinno się wykręcać w ręczniku czy innej tkaninie, która miałaby wchłonąć wilgoć. W ten sposób możemy tylko podrzeć naszą ulubioną koszulę czy spodnie. Innym wyjściem jest przeciągniecie żelazkiem lub podsuszenie suszarką. Pierwszą opcję możemy zastosować jedynie do tkanin, które można prasować. Pamiętajmy, aby nie używać do tego pary wodnej i prasować najlepiej przez ściereczkę. W innym przypadku materiał może się odbarwić. Suszarka możemy podsuszyć swetry i takie części garderoby, które trudno wyprasować np. czapki czy rękawiczki. Szczególną ostrożność należy zachować przy suszeniu skarpetek. W żadnym wypadku nie należy nakładać skarpetki na suszarkę do włosów, ponieważ można ją spalić. Suszenie ubrań na starych, żeliwnych kaloryferach odkształca materiał i niszczy włókna. W ten sposób można suszyć np. skarpetki.

Co suszymy na leżąco?

Każdy ma w szafie takie części garderoby, które należy suszyć na leżąco. Są to przede wszystkim swetry wełniane, kaszmirowe, ale także kurtki puchowe. Swetry szybko się odkształcają i w zależności od tego, w którą stronę je powiesimy, będą po wyschnięciu albo wyciągnięte na długość, albo na szerokość. Kurtka, którą powiesimy do suszenia, zamiast położyć ją na płasko, straci formę, puch w niej opadnie na sam spód i okrycie nie będzie nas tak skutecznie ogrzewać. Aby nie odcisnęły się na ubraniu ślady po drutach suszarki, dobrze jest na spód położyć grubą, lecz przewiewną tkaninę. Wełniane rzeczy bardzo łatwo się odkształcają i wyglądają bardzo nieestetycznie.

Dzianina bawełniana – wdzięczna tkanina

Mimo że dzianina bawełniana gniecie się, to jest bardzo łatwa do suszenia. Wystarczy strzepnąć bawełniane ubranie i rozwiesić równo na suszarce. Bardzo łatwo też się prasuje, o ile nie będziemy jej przesadnie wyciskać po wyjęciu z pralki i nie powstaną zagniecenia. Stopa żelazka powinna być nagrzana do około 160 stopni. Ciemne bawełniane tkaniny lepiej prasować po lewej stronie, tak aby nie powstały świecące ślady w miejscach szwów. Dzianina bawełniana jest jednym z najdelikatniejszych materiałów, z których szyte są podkoszulki, bielizna, ubranka dla dzieci. Doskonale chłonie wilgoć, a w zależności od grubości splotu chłodzi lub ogrzewa.

W domach, gdzie są dzieci suszarka z praniem to stała część umeblowania. W takich mieszkaniach pranie suszy się cały czas. Dobrze, jeśli możemy w ciepłe dni wysuszyć pranie na balkonie, jednak jeśli nie mamy takiego miejsca, robi się problem. Warto wtedy rozważyć opcje kupna pralki z suszarką. Takie rozwiązanie znacznie zmniejszy ilość rozwieszonego prania, a my zaoszczędzimy sporo miejsca i czasu w naszym domu. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na kupno suszarki elektrycznej pamiętajmy, aby zawsze w pomieszczeniu było otwarte okno. Niestety często tam, gdzie jest duża wilgotność, pojawia się grzyb i unosi się zapach stęchlizny.