Taśmy TRX powstały właściwie przypadkowo. Zostały wynalezione przez żołnierza armii USA, który próbował utrzymać dobrą formę treningową w warunkach, w których nie było dostępu do podstawowego sprzętu treningowego. Z początku wykorzystywał on pasy spadochronowe, jednak z biegiem czasu udoskonalał swój wynalazek. Jakie są zalety treningu z systemami podwieszanymi?

Pasy TRX – korzyści płynące z treningu w podwieszeniu

Trening z wykorzystaniem taśmy TRX oddziałuje na rozwój całego organizmu, co skutkuje pojawieniem się wielu korzyści. Dzięki systemowi treningowemu TRX możliwe staje się rozwinięcie siły mięśniowej, koordynacji oraz zmniejszenie w znacznym stopniu ryzyka pojawiania się kontuzji np. w trakcie wykonywania codziennych czynności. Co więcej, pasy TRX to świetny sposób na wzmocnienie mięśni stabilizujących kręgosłup oraz mięśni głębokich, a także na zwiększenie ruchomości stawów. Ponadto trening, który wykorzystuje taśmy TRX przyczynia się do przyspieszenia spalania tkanki tłuszczowej oraz poprawia funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego i oddechowego. Można również zaobserwować zwiększenie wytrzymałości. Trening na TRX to również doskonały sposób na wypracowanie atletycznej sylwetki, cechującej się zdrowym poziomem tkanki tłuszczowej. Warto jednak pamiętać, iż brak zewnętrznego obciążenia korzystnie wpłynie zarówno na ścięgna, jak i stawy. Największą zaletom treningu, którego struktura opiera się o pasy TRX jest to, iż kręgosłup jest mocno odciążony – dzięki czemu mogą, a nawet powinny go stosować osoby z bólami oraz problemami związanymi z kręgosłupem. Na plus systemu treningowego TRX przemawia także mnogość ćwiczeń, co wpływa na różnorodność w trakcie każdej jednostki treningowej oraz brak monotonii.

Taśmy TRX – kto powinien wdrożyć je do jednostki treningowej?

Trening z wykorzystaniem przyboru, jakim są taśmy TRX, jest uniwersalnym systemem treningowym. Każdy, bez względu na to, jak wysoki poziom kondycji fizycznej reprezentuje, a także bez względu na stopień wytrenowania, wiek oraz bez względu na cel treningowy może z powodzeniem wykonywać ćwiczenia na taśmach TRX. Pasy TRX to przybór treningowy, który pozwala na wykonanie treningu w dowolnym miejscu – zarówno w domu, jak i w parku. Wystarczy jedynie znaleźć jakiś wysoki punkt, do którego pasy TRX zostaną przymocowane.

Taśmy TRX – jakie są zasady treningu w podwieszeniu?

Do głównych zasad z wykorzystaniem taśm TRX zaliczane są:

  • Rozgrzewka przed treningiem;
  • Określenie składowych treningu (objętość i intensywność);
  • Zadbanie o bezpieczeństwo wykonywania ćwiczeń;
  • Przechodzenie od ćwiczeń prostych do bardziej złożonych wraz z doświadczeniem.