Postęp technologiczny przyniósł wiele negatywnych skutków ubocznych. Jednym z nich jest stopniowe pogarszanie się jakości widzenia. Nasze oczy w ostatnich latach doświadczają rewolucji, większość czasu spędzamy wpatrzeni w urządzenia elektroniczne. Narząd wzroku jest praktycznie niećwiczony, nie dajemy mu odpocząć, nie dbamy o odpowiednie oświetlenie podczas korzystania ze sprzętu elektronicznego. Nękają nas plamki przed oczami, ból głowy, obraz się rozmazuje. A to już o krok od chorób oczu, z których najczęstsze to zespół suchego oka, wady ostrości wzroku, zwyrodnienie plamki żółtej. Pomóc narządowi wzroku możemy stosując odpowiednią suplementację. Oto przegląd najefektywniejszych witamin ochraniających wzrok.

Witamina A

Skutkiem jej niedoboru jest choroba zwana kurzą ślepotą, czyli niemożność widzenia po zmroku. Pochodną witaminy A jest luteina, która buduje siatkówkę i plamkę żółtą oka. Witaminę A znajdziemy w maśle, mleku, tranie, marchwi, brukselce, kapuście włoskiej, brokułach. Najwięcej luteiny znajduje się w żółtkach jajek.

Witaminy z grupy B

Szczególnie pomocne w zespole suchego oka, przeciwdziałają wysychaniu powierzchni gałki ocznej, wpływają pozytywnie na ostrość widzenia. Jak najczęściej sięgajmy więc po pełnoziarniste pieczywo, rośliny strączkowe, wątrobę, sery, orzechy.

Witamina E

Zbyt niski poziom witaminy E może wpływać na pogorszenie wzroku. Witamina E odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu prawidłowego nawodnienia gałki ocznej. Jej naturalnym źródłem są produkty pochodzenia roślinnego, znajdziemy ją w migdałach, olejach tłoczonych na zimno, a także w awokado, jagodach, jeżynach.

Witamina C

Niezwykle ważna w profilaktyce zaćmy, niezbędna do produkcji łez, wpływa na prawidłowe ukrwienie oka. Najlepiej przyswajać ją z naturalnych źródeł, bogate w nią są owoce cytrusowe, papryka, owoc dzikiej róży, truskawki, natka pietruszki.

Dbajmy o prawidłowe odżywienie oczu. Odpowiednio zbilansowana dieta może zapobiec wadom wzroku, ale nie zapominajmy o tym, co jest głównym powodem schorzeń okulistycznych – szanujmy oczy, dajmy im odpocząć od blasku elektronicznych ekranów.