Wyjazd do sanatorium należy zawsze dobrze przemyśleć. Przede wszystkim konieczne jest skierowanie do lekarza. Następnie trzeba poznać wszelkie kwestie prawne – czyli, co mi się należy i co mogę w ramach skierowania? Logistyka związana z wyjazdem to kolejna bardzo ważna sprawa, która często jest kluczowa.
Jakie sanatorium wybrać, która opcja jest bardziej opłacalna?
Sporo osób decyduje się na wyjazdy na pół prywatne, czyli sanatoria ambulatoryjne. To wielkie udogodnienie dla osób, które chcą korzystać z leczenia uzdrowiskowego przynajmniej raz na 12. miesięcy. Nie muszą więc czekać kilka lat na wyjazd, ale każdego roku mogą korzystać z opieki medycznej w sanatorium. Pacjentom, którzy zdecydują się na taką formę wyjazdu, przysługują 3. zabiegi dziennie opłacone przez NFZ oraz opieka medyczna w konkretnej przychodni rehabilitacyjnej. Pieniądze musi wydać jedynie na zakwaterowanie i wyżywienie, ale jak wiadomo, zawsze można znaleźć tańsze miejsca noclegowe. Skierowanie na leczenie ambulatoryjne wystawia lekarz pierwszego kontaktu po zbadaniu pacjenta i zleceniu konkretnych badań. Wielu osobom pasuje taka forma wyjazdu, choć trwa krócej od leczenia uzdrowiskowego, bo 21. dni. Osoby, które chcą zostać dłużej, a dysponują gotówką, mogą wykupić wcześniej zabiegi na swój koszt. Jeśli ktoś chce wyjechać na takie leczenie na cały pobyt w sanatorium, musi przeznaczyć na wyjazd swój urlop. Dlatego też najwięcej pacjentów korzystających z takiego leczenia to emeryci lub osoby pracujące zdalnie.
Druga opcja, tradycyjna, to wybór sanatorium uzdrowiskowego. Leczenie trwa 28. dni i wszystko jest refundowane. Zabiegi, wyżywienie i noclegi są opłacone przez NFZ. Fundusz zdrowia ma 30. dni na podjęcie decyzji co do terminu wyjazdu, a pacjent dostanie powiadomienie nie później niż 60. dni przed rozpoczęciem turnusu. Często pacjent trafia na listę oczekujących na wyjazd. Trzeba też wiedzieć, że małżonkowie niekoniecznie pojadą razem. Stanie się tak jednak wtedy, gdy jedno z nich ma ukończone 65. rok życia lub orzeczoną niepełnosprawność. Miejsce wyjazdu zazwyczaj określone jest jedynie jako górskie lub morskie, dlatego można sobie wybrać odpowiednią dla siebie lokalizację. Na wyjazd czeka się od 19. do 21. miesięcy. Zdarza się również tak, że skierowanie zostanie cofnięte przez NFZ do lekarza kierującego.
Jest jeszcze opcja leczenia poszpitalnego, wtedy czeka się na wyjazd ok. 7-9 miesięcy.
Gdzie warto wyjechać? Sopot to często wybierana miejscowość uzdrowiskowa!
Jeśli mamy do wyboru tereny morskie, to Sopot będzie idealnym miejscem na odpoczynek zdrowotny i rekreację. Nie tylko latem, ale o każdej porze roku pełno tu zwiedzających, którzy przyjeżdżają na leczenie uzdrowiskowe. Jest w czym wybierać, bo w mieście znajdują się 4. sanatoria. Pierwszym z nich jest uzdrowisko SOPOT, słynące takich wód mineralnych jak solanki (woda chlorkowo – sodowa, jodkowa, bromkowa). Przyjeżdżają tam ludzie z różnymi schorzeniami (układu krążenia, oddechowego, kręgosłupa, reumatycznymi, osteoporozą czy nawet z otyłością).
Kolejne uzdrowisko to słynny Kamienny Potok, w którym leczy się m.in. cukrzycę, choroby układu krążenia, neurologiczne, psychiczne, układu pokarmowego, moczowo-płciowego i płuc.
Kamienny Potok ma ciekawą lokalizację, bo budynek znajduje się jedynie kilka minut drogi od plaży. Po zabiegach, czy też w przerwie, można wybrać się na plażowanie I słodki relaks. Przy okazji można miło spędzić czas, spacerując po okolicy!
To tylko dwa z wielu innych miejsc sanatoryjnych. Działalność leczniczą prowadzą również zakłady specjalistyczne, dlatego wybór jest bardzo duży.
Przy okazji Sopot mile zaskakuje pod względem turystycznym. Warto skorzystać!
Do udanego spaceru potrzeba odrobiny słońca, choć nie dla każdego jest to czynnik najważniejszy. Zawsze można sprawdzić przed wyjściem pogodę, podglądając okolice przy molo i plaży przez szklane oko kamery. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę Google frazę „Sopot kamera”, aby wiedzieć, jaką formę odpoczynku wybrać. Na szczęście Sopot jest takim miastem, w którym nudzić się nie da. Niezależnie od pogody czas spędzony na zwiedzaniu to czas owocny. Co zwiedzać? Sopockie molo to miejsce wyjątkowe, które warto zobaczyć, mimo tego, że wejście na nie kosztuje. Nie można przeoczyć na mapie wycieczki Pijalni Wód Solankowych. Oprócz smacznej wody można skosztować tam pięknych widoków rozciągających się na okolice. Ciekawie prezentuje się również sopockie Muzeum ulokowane bardzo blisko plaży. Kolejną atrakcją Sopotu jest znany wszystkim turystom Monciak czyli bulawar im. Bohaterów Monte Cassino. To tam znajduje się charakterystyczna budowla, tzw. Krzywy domek. Warto zapuścić się w zabytkowe okolice miasta i pooglądać zabytkowe kamienice, m.in. nich Dworek Sierakowskich.
To tylko kilka z wielu możliwości zwiedzania Sopotu w każdą pogodę. Jest też dużo terenów zielonych, a bogate w jod powietrze to dodatkowy walor. Wyjazd do sopockiego sanatorium to bardzo ciekawy pomysł. Uczta dla zmysłów I dla ciała w jednym.