Wielkanoc kojarzy się z wiosennym klimatem, czyli okresem, w którym przyroda budzi się do życia. Do idealna okazja do tego, aby odświeżyć również domowe wnętrza, wprowadzając do nich modne rozwiązania i stylowe dodatki, na przykład w formie efektownej zasłony. Które z nich będą idealnie pasować do Wielkanocnej aranżacji? Na jaki kolor czy wzór zasłon warto się zdecydować?

Eleganckie zasłony jako wielkanocny dodatek

W czasie Wielkanocy uroczyście przystrajamy stoły, dbamy o stylowe dodatki, nawiązujemy kolorystycznie do elementów przyrody. To wyjątkowy czas, w którym pięknie urządzone wnętrze jest powodem do dumy. Jednym z dodatków, które wpływa na atrakcyjny wystrój wielkanocny, szczególnie w salonie lub jadalni, są zasłony. Ich gramatura, kolor czy wzór nie powinny być przypadkowe. Warto dopasować je do uroczystej okazji, jak i współcześnie obowiązujących trendów. Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu zasłony do zastawy stołu i innych elementów dekoracyjnych, pomieszczenie nie tylko zyska estetyczny wygląd, ale będzie również sprzyjać wspólnemu wypoczynkowi w gronie rodziny.

Zasłony na Wielkanoc – jakie kolory wybrać?

Zarówno Wielkanoc, jak i okres wiosenny są związane z określoną paletą kolorystyczną. W obu przypadkach najczęściej pojawiają się barwy lekkie, ciepłe, radosne i zarazem bardzo delikatne. W wielkanocnym wnętrzu nie może zabraknąć więc pastelowych odcieni, a także zieleni, błękitu, mięty, koloru żółtego i różowego. Są to barwy, dzięki którym zasłony stają się doskonałą dekoracją świątecznego wnętrza. Tworząc spójną aranżację, należy dopasować kolor tkaniny do innych elementów typu poduszki, koce, obrusy, bieżniki, siedziska na krzesła. Jeśli będą one w podobnej tonacji, całość zyska atrakcyjny, monolityczny charakter. Świąteczne wnętrze można też wzbogacić o bardziej elegancki motyw, czyli zasłony w kolorze efektownego granatu, modnej musztardy, czy butelkowej zieleni. Te barwy najlepiej prezentują się na grubych tkaninach velvetowych. Ich dodatkowym atutem jest możliwość mocnego przyciemnienia wnętrza.

Zasłony we wzory na Wielkanoc

Akcenty nawiązujące do natury to cecha charakterystyczna zarówno dla Wielkanocy, jak i współczesnych trendów wnętrzarskich. W związku z tym zasłony, które pasują do świątecznej aranżacji, powinny nie tylko kolorystycznie nawiązywać do ziemi (beżowy, brązowy), czy przyrody (zielony, żółty), ale też mieć modny wzór. Najlepiej, gdy jest to motyw florystyczny. Do uroczystego nakrycia stołu i eleganckich dodatków doskonale pasują zasłony w kwiaty, liście, czy pnącza. To idealne nawiązanie do wzrastającej w ostatnich latach popularności trendu urban jungle. Dzięki niemu we wnętrzach rządzą efektowne rośliny w dużym rozmiarze. Wybierając zasłony zarówno w małe, jak i większe motywy roślinne, można stworzyć naprawdę wiosenny, a przy tym stylowy wystrój, idealny na Wielkanoc. Ten motyw dobrze prezentuje się na jasnym i ciemnym tle. W wiosennym klimacie są szczególnie zasłony białe z dekorem roślinnym. Taka wersja urozmaica aranżację, jednocześnie ją rozjaśnia i optycznie powiększa. Należy pamiętać, że w niewielkim wnętrzu lepiej unikać dużych wzorów kwiatów, czy liści, które mogą zdominować i przytłoczyć wystrój. Delikatny motyw florystyczny na jasnym tle zdecydowanie wystarczy, aby stworzyć modny salon czy jadalnię na Wielkanoc. Jeśli zdecydujemy się na zasłony w kwiaty, warto zastosować ten sam materiał na innych elementach dekoracyjnych np. na poduszkach. Ten sprytny zabieg sprawia, że dodatki będą świetnie ze sobą współgrać, uzyskując pełną harmonię estetyczną. Oprócz kwiatów motywem, na który warto zdecydować się, wybierając zasłony do świątecznej aranżacji, są wzory geometryczne. Są nieco ciekawsze niż gładkie tkaniny, a jednocześnie nie zdominują całego wystroju.