Żyrandole kryształowe nadają wnętrzu charakteru oraz stanowią jeden z najważniejszych dodatków. Ta elegancka lampa wzbogacona o kryształy sprawia, że pokój wygląda bardziej wytwornie, a nawet przywodzi na myśl dawne pałace. Jak dbać o  czystość żyrandoli kryształowych?

Najważniejsze zasady w trakcie czyszczenia lampy z kryształami

Żyrandole kryształowe prezentują się najkorzystniej, kiedy są czyste. Jeśli pokrywa je warstwa brudu, zamiast pięknego blasku, lampa psuje efekt całego pokoju. Ich pielęgnacja i dbanie o wygląd nie jest wcale skomplikowane, a czyszczenie odbywa się stopniowo z uwzględnieniem wszystkich elementów. Podstawowa zasada informuje, że żyrandol powinien być czyszczony regularnie, dzięki czemu ilość brudu jest łatwa do usunięcia. Miotełka sprawdzi się do tego zadania znakomicie. Tak samo jak omiata się pomieszczenia z pajęczyn oraz innych drobinek, kilka sekund wystarczy, żeby oczyścić żyrandole kryształowe. To jednak nie jedyne zadanie. Raz w ciągu miesiąca zaleca się dokładniejsze mycie lampy.  Z kolei elementy metalowe powinny być polerowane, aby lśniły i prezentowały się jeszcze lepiej. Czyszczenie lampy z kryształami nie należy do skomplikowanych, gdyż wymaga jedynie wody i mydła, a do tego trwa kilka minut.

Żyrandole kryształowe warto myć po wcześniejszym rozmontowaniu na części. Takie działanie sprawi, że każdy element będzie dokładnie umyty i lśniący. Wilgotna ściereczka sprawdzi się doskonale do czyszczenia żarówek. W przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń wystarczy skorzystać z wacika kosmetycznego zamoczonego w alkoholu. Kiedy plamy i zabrudzenia nie są czyszczone przez dłuższy czas, przywierają jeszcze bardziej, a to za sprawą ciepła wytwarzanego przez żarówkę. Przed czyszczeniem warto upewnić się, że była wyłączona przez dłuższy czas, w innym przypadku można poparzyć sobie ręce.

Metalowe elementy znajdujące się na żyrandolu powinny być czyszczone przy pomocy wody z mydłem i ścierki. Jednak wszystko zależy od zastosowanego do produkcji lampy tworzywa, gdyż niewłaściwe czyszczenie może wpłynąć na ich wygląd oraz użytkowanie. Po umyciu wilgotną ściereczką należy wypolerować wszystkie części i służy do tego woda z octem.

Same kryształy oraz szklane części lampy należy myć wodą oraz środkiem przeznaczonym do czyszczenia. Po zmyciu zabrudzeń kryształy warto przepłukać wodą wzbogaconą o ocet. To właśnie na kryształy zwraca się największą uwagę, dlatego należy zrobić wszystko, aby prezentowały się jak najkorzystniej. Wacik namoczony w alkoholu nada się doskonale do przywrócenia blasku oraz atrakcyjnego wyglądu.

Mycie pozostałych elementów w żyrandolach kryształowych

Żyrandole kryształowe to bardzo delikatne lampy, dlatego w trakcie czyszczenia nie wolno używać dużo siły. Delikatność sprawia, że zmniejsza się ryzyko potłuczenia bądź porysowania. W trakcie mycia warto korzystać ze szmatek z mikrofibry, całkowicie zabrania się używanie środków wzbogaconych o mikrogranulki, które powodują zarysowania oraz niewielkie uszkodzenia. Woda z octem i płyn do mycia naczyń to doskonałe rozwiązanie.

Żyrandole kryształowe posiadają wiele elementów wykonanych z innych materiałów, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób należy zająć się ich pielęgnacją. Czyszczenie mosiądzu powinno odbywać się przy pomocy wody i spirytusu. Żelazo kute wymaga stosowania specjalnych środków, albo szmatki, która została nasądzona naftą. Drewno to piękny materiał, które prezentuje się najkorzystniej po przecieraniu go środkiem woskowym, a następnie polerowaniu. Blask gwarantowany. Z kolei plastik czyści się przy pomocy wilgotnej ściereczki, na której znajdują się również produkty do czyszczenia. Żyrandole kryształowe prezentują się bardzo atrakcyjnie, pod warunkiem, że są czyste i lśniące. Regularne czyszczenie sprawia, że nie trzeba ich wymieniać przez długie lata.