Zbliża się czas zimowy, co dla miłośników kempingów oznacza jedno – konieczność zajęcia się konserwacją swoich przyczep kempingowych (oczywiście jeśli są ich właścicielami). Dlaczego nie wolno pozostawić przyczepy kempingowej samej sobie na zimę i jak odpowiednio ją zabezpieczyć?
Dlaczego zabezpieczać przyczepę kempingową?
Zima w naszym kraju często nas zaskakuje. Niekiedy pogoda jest bardzo słoneczna, ale już następnego dnia robi się mroźnie i spada duża ilość śniegu. Na takie warunki nie możemy narazić swojej przyczepy kempingowej, ponieważ działanie czynników atmosferycznych może spowodować bardzo nieprzyjemne konsekwencje. Zima jest oczywiście okresem pozasezonowym i najczęściej nie korzystamy wówczas z przyczep kempingowych. Sama więc kwestia nieużywania sprzętu przez dłuższy czas powinna skłonić nas do odpowiedniego jego zabezpieczenia. Niezabezpieczona przyczepa kempingowa jest podatna na działanie czynników atmosferycznych, które nie zawsze będą dla niej przyjazne. Po przerwie sezonowej może okazać się także, że na przykład w przyczepie zebrała się wilgoć, a to spowodowało gromadzenie się grzyba. Widzimy zatem, że odpowiednie zabezpieczenie naszej przyczepy kempingowej na okres zimowy jest niezbędne, aby utrzymać ją w odpowiednim stanie i uniknąć przykrych niespodzianek.
Pokrowiec na przyczepę kempingową na zimę
W okresie zimowym nasza przyczepa kempingowa prawdopodobnie nie będzie przez nas używana. Musimy więc znaleźć dla niej odpowiednie miejsce, w którym będziemy mogli przechowywać ją na czas zimy. Musi być ono przede wszystkim bezpieczne, aby żadna niepowołana osoba nie mogła dostać się do przyczepy. Jednocześnie miejsce to powinno ochraniać nasz sprzęt przez szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Najlepszym rozwiązaniem jest wstawienie przyczepy kempingowej do własnego garażu. Wówczas mamy pewność, że jest ona w pełni bezpieczna i przy okazji możemy ją samodzielnie kontrolować. Nie wszyscy jednak mają możliwość wstawienia przyczepy do garażu, ponieważ albo takiego nie posiadają, albo jest on zbyt mały, aby zmieścić i przyczepę, i samochód. Oczywiście przechowywanie przyczepy kempingowej w zamkniętym pomieszczeniu byłoby najlepszym pomysłem, jednak jeśli nie mamy takiej możliwości, postarajmy się chociaż, aby umieścić sprzęt pod wiatą, która ochroni go przed deszczem czy śniegiem. Wiele osób oferuje dzisiaj usługę przechowania sprzętu w bezpiecznym miejscu. Są to najczęściej duże hale, które przeznaczane są właśnie na wynajem „miejsc parkingowych”. Najgorszym rozwiązaniem będzie z pewnością pozostawienie przyczepy kempingowej na wolnym powietrzu. Jeśli jednak pozostaje nam tylko taka możliwość, warto zainwestować w pokrowiec na przyczepę kempingową. Ochroni on nasz sprzęt przed czynnikami zewnętrznymi, które mogą wpływać na niego niekorzystnie. Często chcąc zaoszczędzić, owijamy przyczepę na przykład w folię. Pozornie wydaje się to dobrym pomysłem, jednak pamiętajmy, że do naszego sprzętu musi dochodzić powietrze. Profesjonalny pokrowiec na przyczepę kempingową zapewnia dobrą cyrkulację powietrza. Zapewne wydamy na niego dużo więcej niż na zwykłą folię, jednak bardzo możliwe, że pozwoli nam to zaoszczędzić na naprawach w przyszłości.
Konserwacja przyczepy kempingowej na zimę
Jedną z najistotniejszych kwestii jest odpowiednia konserwacja instalacji w naszej przyczepie. Zacznijmy od spuszczenia wody z systemu hydraulicznego. W zimie przy niskich temperaturach istnieje ryzyko zamarznięcia pozostawionej wody. Wlejmy do instalacji specjalistyczny płyn do konserwacji. Dobrym pomysłem jest również zdemontowanie i wystawienie z przyczepy butli gazowej. Zadbajmy o to, aby pozostawić w naszej przyczepie kempingowej porządek. Wszelkie szafki pozostawmy uchylone, aby nie gromadziła się w nich wilgoć i nie powstała pleśń. To samo zróbmy z lodówką. Jeśli mamy taką możliwość, otwarte pozostawmy również drzwi wejściowe do przyczepy. Warto zabrać ze sobą na zimę wszelkie pościele, koce oraz dywaniki, które szybko wilgotnieją i mogą być pożywką dla grzybów.